kínai jüan
Fotó: Shutterstock

Kína bekeményít! Fizessenek a gazdagok!

Kína vezetése eldöntötte, hogy átfogó változásokra van szükség az ország adórendszerét illetően – ebben pedig elsősorban a gazdagabb magánszemélyek és vállalatok lesznek az érintettek. A cél mindezzel az ázsiai nagyhatalom gazdaságának minél hamarabbi stabilizálása.


Kína fokozódó nyomást helyez a tehetősebb magánszemélyekre és vállalatokra, hogy rendezzék esetleges adóhátralékaikat – különös tekintettel a külföldi befektetésekből származó bevételekre.

A hatóságok egy 2019-ben elfogadott, eddig ritkán alkalmazott jogszabályra hivatkozva léptek fel, amely alapján az adóhivatal az elmúlt hónapokban arra szólította fel az érintetteket, hogy önellenőrzéssel tárják fel esetleges adótartozásaikat.

Ezzel egyértelmű céljuk a helyi önkormányzatok csökkenő bevételeinek kiegészítése.

A Financial Times szerint az intézkedés hátterében főként a kínai ingatlanszektor visszaesése áll, amely komoly hiányt eredményezett az állami és önkormányzati költségvetésben. Mindez pedig tartós deflációs nyomást, illetve a várt GDP-növekedési célok elmaradását hozta magával az elmúlt 2 évben.

A kormány szerint az adótartozások kiegyenlítése kulcsfontosságú a befektetők és a lakosság bizalmának helyreállításához.

Milyen következményei lehetnek a döntésnek?

Egy pekingi közgazdász szerint azonban ez az állandó nyomás napi szintű kihívást jelenthet a vállalatoknak, ami hosszú távon erősen meggyengítheti a vállalati morált és az üzleti környezetet is.

Gary Ng szerint a vagyonosokat és vállalatokat célzó adóbeszedési intézkedések valószínűleg nem lesznek elegendők a költségvetési hiány csökkentéséhez, ezért várhatóan tovább szélesíti majd a kormány az adóalapot – például ingatlanadó bevezetésével.

Ne hagyd ki!