aranyhörcsög mókuskerékben
Fotó: Unsplash

Kiégett cégvezetők - Hogyan lehet kiszállni a mókuskerékből?

Hol kellene tartania egy 50 feletti vállalkozónak, és miért van annyi megfáradt cégtulajdonos? Biros Leventével az Online Márkaboltok alapító-tulajdonosával beszélgettünk.


​Bármerre nézünk, azt látjuk, hogy 50 év felett többet dolgoznak a cégvezetők, mint valaha.

Az első tíz évben nagyon sokat kell dolgozni, ez a „mindenes korszak”, ilyenkor érdemes kipróbálni minden munkakört, akár több iparágat is. A második tíz év a cégépítés, a cégszervezés időszaka. A harmadik évtized pedig már a háttérbe vonulásról szól, és arról, hogy miképp tud szélesebb körben értéket teremteni a vállalkozó. Ha ez sikerül, akkor 50 év felett már nem kell a vállalkozásban dolgoznia a tulajdonosnak, kellő figyelmet fordíthat az innovációra, a cég víziójára, többet foglalkozhat saját magával és a családjával. Ezzel szemben gyakran azt látni, hogy ilyen idősen még mindig hozzájuk kapcsolódik a cégük minden egyes területe.

​Hol hibázzák el a vállalkozók ezt a fejlődési utat?

Két dologban látom a hibázási lehetőséget: a bizalomhiányban és az egoban. Hiba, amikor valaki úgy gondolja, hogy a cég minden területén neki kell a legjobbnak lennie. A legtöbb hasznot a cégében akkor tudja hozni egy 50 pluszos tulajdonos, ha a jövőképpel foglalkozik, ő abban a legjobb.

Az egyik sokat idézett mondatom: „a száznak a 100%-a kevesebb, mint az ezernek az 50%-a”. Vagyis, ha találok magam mellé egy menedzsert, akit tulajdonostárssá teszek, nem 100 egységet fog elérni a cég, hanem ezret, és akkor még 50%-os tulajdonrésszel is 500 lesz az enyém, kevesebb munkával. Sok vállalkozó tart attól, hogy a tulajdonának egy részét más birtokolja, pedig ezzel többet kereshet a cégén.

​Hogyan lehet hosszú távon megtartani egy jó kollégát, aki majd a vállalkozó helyett viszi a cég ügyeit?

Mindig többet kell adni: fizetésemelés, jutalék, osztalék, céges autó, a folyamat végén pedig a tulajdonrész. Már a mindenes korszakban legyenek kulcskollégák, akiknek egyre nagyobb felelősséget lehet adni. Egy megbízható futárból lehet csoportvezető, aztán értékesítési vezető.

​Hogyan lehet megtalálni ezeket a kollégákat?

A vállalkozók már előre félnek, hogy nem fognak megfelelő embert találni, pedig legtöbbször még meg sem hirdették az állást. Egy titka van annak, hogy jó kulcsembereket találjunk: nem szabad mással foglalkozni, csak a kereséssel. Érdemes a rajongótáborban körülnézni, lehet, hogy egy törzsvásárlót vagy egy családtagját érdekelné az állás.

​A kkv-k általában kész embereket akarnak felvenni.

Kész embereket a multik keressenek, ahol nem fontos, hogy egy kolléga a szívét-lelkét beletegye a munkájába. Egy kkv-nál olyan emberek fognak hosszú távon megfelelni, akiknek együtt dobog a szíve a közös célért. A mi cégünkben a pozíciót és a hozzá járó megbecsülést senki sem kapja készen, hanem megszerzi, ezt külsősként érkezve nem lehet megtenni.

​Mit tehet az az 50 év feletti, megfáradt vállalkozó, aki még mindig a mindenes vagy a szervező korszakában van?

Ilyenkor érdemes összeszűkíteni a céget, hogy legyen kapacitása a keresésre, utána pedig fiatal, a mai világra felkészültebb kollégákat kell behozni a cégbe, akiknek karrierlehetőséget tud adni 5 éven belül. Muszáj legalább egy kulcskollégát találni, aki érti az iparágat, a cég törekvéseit, és akivel az értékrendünk is azonos.

Ha megvan a kiszemelt kolléga, adjunk neki egy kiemelt részterületet, ahol megszerzi a bizalmunkat, és eredményes lehet. Ezt 5 év alatt el lehet érni, ekkor a vállalkozó végre hátraléphet a cégében, az idejét a stratégiára és a vízióra fordíthatja. Így megkapja azt, amiért eredetileg vállalkozó lett, a szabadságot.

Ne hagyd ki!