MI para munkahelyen
Fotó: Shutterstock

Ezért para a mesterséges intelligencia sok munkahelyen

Milyen kihívásokkal kell számolni a menedzsmentnek, ha meg akarja ugrani az MI bevezetését? Erről beszélt egy aktuális tanulmányuk apropóján a Világgazdaságnak Bakonyi Zoltán, a Boston Consulting Group (BCG) tanácsadója.


35 európai nagyvállalat vezetőivel, felhasználóival és mesterségesintelligencia- (MI) implementációs szakértőivel készített interjúk alapján készített tanulmányt a Boston Consulting Group, amely hét fő paradoxont azonosít. Ezek mindegyike különböző kihívások elé állítja a vállalatokat.

Íme néhány paradoxon:
Az MI tudást helyettesít, növeli a munka hatékonyságát, de félelmet is kelt a munkavállalókban, hogy elveszi a munkát.
Az MI gyorsítja a döntéshozatalt, de az implementáció és a felhasználók betanítása időigényes.
Az MI hibái súlyosabbnak tűnhetnek, mint az emberi hibák, még akkor is, ha összességében pontosabb.
Az MI képes felismerni mintákat nagy adathalmazokban, de az emberek gyakran jobban bíznak saját tapasztalataikban, mint a gépi elemzésekben.

Így lehet a parát leküzdeni

Egy pozitív példa: egy európai olajipari vállalat munkavállalói kedvezően fogadták az MI bevezetését egy adott tervezési folyamat esetén. A munkatársak felismerték, hogy így magasabb hozzáadott értékű tevékenységekre koncentrálhatnak. Ez az MI egyik legfontosabb előnye: felszabadítja az erőforrásokat, hogy a munkavállalók stratégiaibb, kreatívabb feladatokkal foglalkozhassanak.

Ha a munkakörök átalakulását előre ismertetik a munkavállalókkal, ez csökkenti a stresszt, és felgyorsítja az MI nyújtotta előnyök felismerését. Emellett lehetőségük nyílik új, komplexebb feladatok elvégzésére is, mint például az előrejelzések készítése, ami korábban nem lett volna elérhető számukra.

MI-vel a termelékenység növekedése a négynapos munkahét felé mutathat, rövid távon inkább a kevesebb túlórázás a reálisabb eredmény.

Fontos, hogy a vállalatok időt biztosítsanak a munkavállalóknak az új MI-rendszerek készségszintű elsajátítására, és ezt a tanulási időt munkaidőként kezeljék, hiszen ez hosszú távon stratégiai előnyt jelent.

A komplex megoldások helyett érdemes először kevésbé összetett MI-rendszereket bevezetni, például termékforgalom- vagy karbantartás-előrejelzést, így a szervezetnek is nagyobb rutinja lesz az új MI-applikációk bevezetésében.

Már bort is készít az MI

Rendszeresen jönnek hírek arról, mi mindenhez ért az MI. Nemrég arról írtunk, hogy egyre nagyobb szerephez juthat az MI a borászatokban. Ezt bizonyítja, hogy az idén olyan bor is megjelent a piacon, amelynek létrehozásában oroszlánrészt vállalt egy MI. Egy moldáv borászat az idei düsseldorfi borszakmai kiállításon bemutatott egy bort, amely elkészítése előtt ötéves adatgyűjtés után az MI javasolta a szüret idejét, meghatározta a szőlészeti munkák mikéntjét, valamint a házasítási arányokat. Emellett elkészítette a címke dizájnját és a marketingtervet is.

Ne hagyd ki!