40 ezer dollárt, átszámítva csaknem15 millió forintot nyert az az amerikai egyetemista, aki elsőként fejtett meg egy szót egy ókori papirusztekercsről. A kétezer éves, a Vezúv lávájában megrongálódott tekercsen a mesterséges intelligencia segítségével sikerült rálelni a πορφυρας, azaz a lila festéket vagy lila ruhát jelentő kifejezésre.
Mi is pontosan ez a tekercs?
A Vezúv Kr. u. 79-es kitörése nemcsak Pompeji városát, hanem Herculaneumot is porig égette. A helyszínen 1752-ben megtalált irományok tartalmát a mai napig homály fedte. A tekercsek elolvasása azért is rendkívül nehéz feladat, mert az esetleges kitekerésük javíthatatlanul károsítaná az írást.
A projekt
Herculeanumból származó, szénné kövesedett papirusztekercs
Fotó: Getty Images
A papiruszok megfejtésére jött létre a Kentucky Egyetem szervezésében a Vesuvius Challenge-nek elnevezett küldetés/kihívás, amire bárki jelentkezhetett.
A feladat az volt, hogy a mesterséges intelligencia segítségével fejtsék meg a szöveget a jelentkezők, a még feltekert papiruszok röntgenfelvételeiből.
A Nebraskai Egyetemen tanulóLuke Farritor a πορφυρας, azaz a "lila festék" vagy "lila ruha"kifejezést azonosította, amivel a 40 ezer dolláros pénzdíj mellett a tudósok köszönetnyilvánítását is bezsebelhette.
Tudományos siker
Niccolardi professzor, a Nápolyi II. Frigyes Egyetem oktatója kiemelte, bízik abban, hogy a kutatók hamarosan többet is el tudnak majd olvasni a dokumentumokból. Szerinte ezzel forradalom kezdődik a papiruszkutatás területén.
Mivel a tekercsek közül nagyon sok még feltáratlan, a 700 ezer dolláros (nagyjából 260 millió forintos) fődíj csábító lehet a jelentkezőknek. A győzelemhez egy csapatnak négy bekezdést kell megfejtenie két tekercsből.
(Forrás:businessinsider.com)