Így változik a cégautók adózása
Shutterstock

Így változik a cégautók adózása

Január 1-től átlagosan 20 százalékkal növekszik az adóteher. Pozitív hír viszont, hogy nem kell továbbra sem útnyilvántartás vezetni a lízingdíj áfájának visszaigényléséhez.


A cégautóadó mértéke már 2025. januárjától, a gépjárművek teljesítményétől függő mértékben, de átlagosan 20 százalékkal nő, a regisztrációs- és gépjárműadó összegén pedig inflációhoz kötött kiigazításokat hajtanak végre, melynek mértékét 2024. december 15-ig teszik közzé és szintén 2025. január 1-jével lép életbe a változás – hívja fel a figyelmet az Ayvens pénzügyi igazgatója, Jakus László.

A zöld rendszám megvonását követően további előnyöket vonnak meg a plug-in hibridektől. „A céges flottákkal rendelkező vállalatok még kihasználhatják a plug-in hibrid járművek jelenlegi adómentességét – de ehhez időben kell lépni, mert 2026-tól ezek is elveszítik cégautóadó mentességüket” – mutat rá Jakus László.

Az emelések és megvonások mellett pozitív hír, hogy további 3 évre meghosszabbították azt a lehetőséget, hogy a vállalkozások részletes útnyilvántartás vezetése nélkül visszaigényelhetik a cégautók után fizetendő operatív lízing havidíjak ÁFÁ-jának 50 százalékát. Az áfa visszaigénylésére vonatkozó lehetőség az operatív lízing egyik legjelentősebb pénzügyi előnye, így a vállalkozások a jövőben továbbra is építhetnek erre a költségcsökkentő és adminisztrációt megkönnyítő kedvezményre – emeli ki a pénzügyi igazgató.

Operatív lízing: ezekkel érdemes tisztában lenned

A céges autókat többféle konstrukcióban is használhatjuk. Cégként választhatunk a vásárlás, a nyílt végű és a zárt végű lízing, valamint az operatív lízing, más néven tartós bérlet között. Korábbi cikkünkben a legnépszerűbb konstrukció, az operatív lízing jellemzőit tekintettük át.

Ne hagyd ki!