svácji frank
Fotó: Shutterstock

Méghogy adóparadicsom! - menekülnek a szupergazdagok

A közelmúlt rendkívül nehéz gazdasági időszaka után számos állam gondolkodik azon, hogy az állampolgáraik leggazdagabb rétegét valamiféleképpen megadóztassa. A gazdagságáról évszázadok óta híres Svájc ugyancsak ebbe a körbe tartozik: a nyugat-európai állam egyik pártja az örökösödési adóban látja a megoldást. A befolyásos emberek megadóztatásával azonban pórul járhatnak: mindez az elvándorlás – és így a befektetések visszaesésének – veszélyével fenyeget.


Isabel Martínez, a KOF ETH Zürich vezető közgazdásza szerint körülbelül 2500 olyan svájci adófizető él, akinek vagyona kiteszi a legalább 50 millió frankot – azaz a több mint 21 millárd forintot. Továbbá jelenleg Svájcban tevékenykedik a világ 500 leggazdagabb emberéből 22.

Ők évente mintegy 5-7 milliárd frankot fizetnek be az államkasszába adó formájában.

Egyes svájci politikai erők azonban ennél is többet szednének be tőlük.

A leggazdagabb osztály profitál abból a gazdasági rendszerből, amely a klímaválságot okozta. Nekik kellene többet fizetniük a következmények leküzdésére, nem mindig a társadalom egészének

– nyilatkozta Mirjam Hostetmann, a szociáldemokraták ifjúsági szervezetének, a Jusónak az elnöke. A magasabb adózás mögött álló párt elegendő aláírást gyűjtött össze – több mint 100 ezret – így hamarosan országos szavazást is kiírhatnak az örökösödési adó bevezetése kapcsán.

Ők ugyanis ennek az adónemnek a mértékét keveslik a legjobban: Svájcban jelenleg nem létezik szövetségi szintű örökösödési adó.

Egyes kantonok adót vetnek ki, de általában a házastársak és gyermekek mentesülnek alóla. Azokban a kantonokban, ahol a leszármazókra is vonatkozik az adó, annak mértéke legfeljebb 3,5% írja a Portfólió.

A szupergazdagok reakciója

Ezzel a javaslattal – a PwC könyvvizsgáló cég júniusi felmérése szerint – egyáltalán nincs kibékülve az érintett vagyonos réteg. A cégtulajdonosok kétharmada más családtagjára ruházná át, míg fele inkább elköltözne egy másik országba a gazdagadó befizetése helyett. Mindez Svájc gazdasága is megsínylené, mivel kisebb tőkével kevesebb beruházás történne a jövőben.

Ne hagyd ki!