Bár tavaly augusztusban még úgy tűnhetett, hogy a B kategóriás jogosítvány teljes költségét állja majd középiskolások és az állami szakképző intézményekben tanulók számára az állam, azóta kiderült, hogy nem lesz így. Mostmár csak az elméleti oktatás részére terjed ki a kedvezmény, de még ezzel kapcsolatban is sok a kérdőjel. Egyelőre pedig úgy látszik, senki sem jár majd jól az új rendszer bevezetésével.
Az ingyenes B kategóriás jogosítvány megszerzésének hírét tavaly augusztusban Tuzson Bence igazságügyi miniszter először megerősítette, majd módosította azzal, hogy 2023. szeptember 1-jétől csak próba jelleggel indítottak egyes helyeken ingyenes gyakorlati képzést. Továbbá egyértelműsítette, hogy kizárólag a KRESZ- és az egészségügyi oktatás alakul át azzal, hogy beépítik a középiskolai oktatásba.
Sokáig nem volt sok előrelépés az ügyben, azonban az augusztus 2-án közzétett Magyar Közlönyben több részlet is kiderült a rendeletről.
Ezek szerint a diákok a középiskolai oktatás részeként tanulják meg a B kategóriás jogosítványhoz szükséges tudnivalókat, beleértve a közlekedési szabályokat, a járművezetés elméletét, a járművek működését és karbantartását, valamint az elsősegélynyújtás alapjait – mindezt egy egységes digitális tananyag segítségével.
A gyakorlati oktatás bevételei maradnak az autósiskoláknál, azonban így is pórul járnak.
Papp Endre, az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete (AVOSZ) elnökségi tagja az Indexnek kifejtette, hogy ez a rendelet az autósiskolák számára biztosan hatalmas kiesést jelent, eddig ugyanis átlagosan 50 ezer forintot fizettek az elméleti oktatásért a diákok.
A középiskolás korosztály nagyjából 30 százalékát tette ki az autósiskolák tanulóinak, ezt a hiányt fogja most nagy valószínűséggel áremelkedéssel korrigálni a piac
– fogalmazott Papp.
Az azonban még a szakemberek számára sem egyértelmű, hogy minden diáknak többletköltséggel kell-e számolnia, vagy csak azoknak lesz magasabb a gyakorlati oktatás díja, akik nem autósiskolában végezték el az elméleti tanfolyamot.
Sokminden nincs még tisztázva
A gyakorlati órákat illető módosítások kapcsán úgy tűnik, hogy ezeket a közeljövőben csak a katonai szakközépiskolákban iktatják be.
Minden más középiskolás vagy szakképzésben tanuló ugyanúgy, mint korábban is, autósiskolában tudja elvégezni a gyakorlatot, és ugyanúgy, ahogyan eddig, fizetniük kell érte
– jegyezte meg a szakértő.
A Belügyminisztérium legfrissebb tájékoztatása szerint pedig még sok idő kell ahhoz, hogy kidolgozzák a pontos részleteket:
[...] az Oktatási Hivatalnak küldött megkeresésére – illetékességből – válaszolva tájékoztatjuk, hogy a vonatkozó kormányrendelet-tervezet társadalmi egyeztetése folyamatban van, ezért arról és a részletszabályozásról döntés még nem történt.