Ha biztonságosan intéznénk a pénzügyeinket a külföldi nyaralás alatt, mindenképpen érdemes bankkártyát vinnünk, ám nem árt néhány dologra odafigyelni!
1. Jár-e utasbiztosítás a kártyához?
A bank- és hitelkártyák egy része alapból utasbiztosítást is tartalmaz. Indulás előtt ellenőrizzük a szolgáltatási feltételeket, hogy az igényeinknek megfelelő védelmet kapjuk-e. Előfordulhat például, hogy túl alacsonyak a térítési összegek, vagy esetleg pont arra nem nyújt a csomag védelmet, amire szükség volna. Ilyen esetekben másik biztosítást kell kötni, rendszerint egy éves időtartamra. A biztosítások lehetnek egyéniek, de családi csomagot is kínálnak a bankok, ami ár/érték arányban lényegesen kedvezőbb lehet. Arra figyeljünk, hogy a biztosítások általában legfeljebb 30 napos folyamatos kint tartózkodás esetén érvényesek, bár van csomag, amelyiknél 90 nap a felső határ.
2. Jobban járunk a kártyás fizetéssel
Érdemesebb bankkártyával fizetni külföldön a forintszámláról, mert ekkor kedvezőbb az árfolyam annál, mintha idehaza vásárolnánk valutát. Még jobban járhatunk egy devizaszámlával és devizakártyával, mert így akkor vehetünk devizát, amikor erősebb a forint. A Revolut és a Wise hagyományosan kedvező devizaárfolyamokkal dolgozik, de ma már a Gránit és az Erste Bank is kifejezetten versenyképes, így ezek mindegyikével jó járhatunk. Az első két neobank behozhatatlan előnye egyelőre inkább az, hogy rendkívül sok devizát képesek kezelni, ráadásul multideviza kártyákat adnak, amelyekkel mindig abból a devizából költhetünk, amiben éppen fizetnénk.
3. Ellenőrizzük a lejárati dátumot
Minden bankkártyának van érvényességi ideje, ennek lejáratát a hónap sorszámával és az évszám utolsó két számjegyével jelölik. Például, ha 05/24 szerepel a kártyán, akkor ez azt jelenti, hogy a lapot 2024. május 31-ig használhatjuk. Utazás előtt mindenképpen ellenőrizzük a kártya lejárati dátumát, nehogy véletlenül éppen külföldön maradjunk pénz nélkül. Az új kártyát a bank a lejáratot megelőzően legyártja és eljuttatja a tulajdonoshoz, így elvileg nem szabadna előfordulnia, hogy használható bankkártya nélkül maradunk.
4. Használjunk mobiltárcát
Érdemes lehetőség szerint több bankkártyát vinni magunkkal, és ezeket természetesen nem egy helyen tartani, így abban az esetben, ha valamelyiket elveszítenénk, akkor is hozzáférünk a pénzünkhöz. Ha egy számlánk és kártyánk van, akkor célszerű azt a Google Pay vagy az Apple Pay alkalmazásba beregisztrálni, így a kártyás fizetéshez a legtöbb esetben még csak elő sem kell venni a plasztiklapot. Egyre több helyen ráadásul már érintésmentesen lehet készpénzt is felvenni ATM-ből, így ehhez is elég lesz a telefon.
5. Figyeljünk a költési limitekre!
Utazás előtt ellenőrizzük, és ha szükséges módosítsuk a bankkártyás limiteket, hiszen nyaraláskor egészen más költési szokásaink lehetnek, mint idehaza. A limiteket legegyszerűbben a net- vagy mobilbankodban módosítható.
6. Használjunk mobilalkalmazást!
Ma már minden banknak van mobilalkalmazása, és bár ezek szolgáltatásai nagyon különbözőek, azért azt bátran kijelenthetjük, hogy mindegyik segíthet a mindennapi pénzügyek intézésében. Ilyen lehet a már említett limitmódosítási lehetőség, de egyszerűen utalhatunk, vagy éppen letilthatjuk az elveszett, ellopott bankkártyánkat.
7. Hasznos lehet egy devizakártya
Ha a Magyarországon is népszerű Revolut vagy Wise számlánk van, akkor a forinton kívül számos egyéb devizában tarthatjuk a pénzünket, ezekből a „zsebekből” pedig külföldön akár váltás nélkül is költhetünk, vehetünk fel pénzt. Váltás akkor történik csak, ha az adott devizából nem áll rendelkezésre elegendő összeg. A magyar bankoknál is lehet természetesen devizaszámlát nyitni, amelyek költsége általában alacsony, ezekhez pedig lehet devizakártyát is igényelni. Itt ugyancsak az jelentheti a pénzügyi előnyt, hogy akkor vásárolhatunk devizát, amikor éppen jobb formában van a forint, költéskor pedig már nem történik váltás.
8. Legyen mobilinternetünk
Amennyiben mobilbanki alkalmazást használunk, akkor szükség lesz mobilinternetre is. Szerencsére az EU-n belül a magyar adatkeretedet tudjuk használni, ám más országokban tájékozódjunk előre a lehetőségekről, mert az adatroaming esetleg csillagászati összegbe kerül. A Revolut például kínál adatroaming csomagokat, mégpedig egészen jó áron, éppen azért, hogy például a Revolut alkalmazás mindenhol zökkenőmentesen működjön.
9. Készülj tartalékkal
Autóbérlésnél vagy szállásfoglalásnál előfordulhat, hogy valamekkora összeget kaucióként zárolnak a számlánkon, amihez egészen addig nem férünk hozzá, amíg a zárolást nem szünteti meg a szolgáltató. A pénz fedezetként szolgál arra az esetre, ha például valamilyen kár keletkezne a járműben vagy az ingatlanban, így a zárolást a szolgáltatási díj kiegyenlítését követően elvileg rövid időn belül fel kellene oldani. Előfordul azonban, hogy a szolgáltató ezt elmulasztja, ilyenkor azonnal reklamálni kell. Az ilyen típusú zárolások miatt célszerű tartalékkal számolni, nehogy ideiglenesen pénz nélkül maradjunk.
10. Ha külföldön készpénz kell…
Külföldön is szükség lehet készpénzre, ám nagyon nem mindegy, hogy hol veszünk fel valutát. A legdrágább bankfiókban készpénzt felvenni, ennél sokkal kisebb költséggel számolhatunk akkor, ha bankjegykiadó automatát használunk. Ez utóbbiaknál érdemes a banki ATM-eket preferálni, mert az egyéb pénzügyi szolgálatók készülékei általában drágábbak. Érdemes újfent megemlíteni a Revolutot és a Wise-t, amelyek számláihoz előfizetéstől függően valamekkora összeg díjmentesen vehető fel. A dolog szépséghibája, hogy az ATM-et működtető bank ettől függetlenül számolhat fel valamekkora díjat, erről azonban a tranzakció véglegesítése előtt minden esetben tájékoztatnak bennünket. Készpénzfelvételkor maga az ATM is felajánlhatja a váltás lehetőségét (ez az úgynevezett dinamikus devizaváltás), ami azt jelenti, hogy azonnal megtudhatjuk, hogy a felvenni kívánt valuta mennyivel csökkenti majd a forintszámlán lévő egyenleget. Ez egyrészt kiszámíthatóságot jelent, hiszen azonnal látjuk, hogy mennyit kell fizetni, ám a váltási árfolyam ebben az esetben szinte biztosan rosszabb lesz. Ha nem kérünk dinamikus váltást, akkor a bank esetleg csak napok múlva végzi el a váltást, mégpedig az akkor érvényes árfolyamon, így utólag tudhatjuk csak meg, hogy pontosan mennyibe is került egy adott vásárlás. Ez bár kevésbé kiszámítható, rendszerint mégis ezzel járhatunk jobban.
+1. Legyen nálad készpénz is
Sok nyugat-európai országban könnyedén el lehet lenni bankkártyával, ám mindig akadhatnak helyzetek, amikor mégis szükség lehet készpénzre, ezért valamekkora összeg mindenképpen legyen nálunk. Ezt megvásárolhatjuk idehaza, de külföldön is készpénzhez juthatunk, például banki ATM-ből. Itthon a valutaváltók általában kedvezőbb eladási árfolyammal dolgoznak, mint a bankfiókok, de az egyes váltók között is lehet pár forint különbség. Jó tudni, hogy például a Revolut bankkártyával díjmentesen vehetünk fel készpénzt az OTP Bank magyarországi eurós ATM-jeiből. Ha pedig a számlánkon eurót tartunk, akkor a készpénzfelvételhez még csak váltásra sem lesz szükség.