Munkahelyén laptopja előtt gondolkodó nő
Fotó: Unsplash

Túl szép, hogy igaz legyen? Így válassz ingyenes bankszámlát!

Ne bosszankodjunk a magas banki költségek miatt, hiszen számos ingyenes bankszámla közül választhatunk. De ki kaphat ilyet és milyen különbségek vannak az ajánlatok között?


​Tényleg ingyen van?

A bankok egy részénél elérhetők már úgynevezett 0 Ft-os bankszámlák, ám nagyon nem mindegy, hogy az ingyenesség csupán a havi díjra vonatkozik, vagy a tranzakciók maguk is ingyenesek. Az utóbbiaknál nincs költsége az eseti átutalásoknak, a csoportos beszedési és az állandó átutalási megbízásoknak, mint ahogy a melléjük igényelhető bankkártyának sem kibocsátási, sem éves díja. Ezen kívül a mobil- és internetbank szolgáltatás is ingyenes, vagyis elmondható, hogy átlagos használat mellett ezek a számlák gyakorlatilag költségmentesen használhatók.

Ilyen például a CIB Bank ECO és ECO Plusz bankszámlája, az Erste Bank Privilégium 2.0 Partner számlája, az UniCredit Bank Partner Aktív Nulla Csomagja, valamint a Raiffeisen Bank Premium Banking és Premium Banking Plus számlája. Tudni kell azonban, hogy a CIB ECO és ECO Plusz számlák kizárólag akkor ingyenesek, ha azt a Bankmonitoron keresztül nyitják meg, míg az UniCredit Partner Aktív Null Csomag és az Erste Privilégium 2.0 Partner más közvetítőkön keresztül is elérhető ingyenesen. A Raiffeisen számlái esetében nincs ilyen megkötés.

​Mennyi ideig tart az ingyenesség?

Az ingyenes számláknál fontos előre tisztázni, hogy a díjmentesség milyen időszakra vonatkozik. A CIB ECO és ECO Plusz, valamint az Erste Privilégium 2.0 számla esetében ez például 2 év, míg az UniCredit Partner Aktív Nulla és a Raiffeisen Premium Banking és Premium Banking Plusz számláknál 1 év az akció időtartama. Ez persze nem feltétlenül jelent problémát, hiszen az úgynevezett egyszerűsített bankváltás intézményének köszönhetően elvileg flottul levezényelhető egy bankváltás, ám a gyakorlatban a dolog persze nem ennyire egyszerű. Már csak azért sem, mert nem könnyű megszokni az internet- és mobilbank használatát, így a váltás mindig jár némi bosszúsággal.

Érdemes azonban egyébként is 2-3 évente ellenőriznünk, hogy a számlánk még megfelelő-e nekünk, hiszen a díjak változhatnak, mint ahogy a bankolási szokásaink is. A váltással évi több tíz- vagy akár százezer forint is megtakarítható, ám csak rajtunk áll, hogy emiatt mozdulunk-e.

​Bankkártya kérdések

Az ingyenes bankszámlák nem csak az akció időtartamában különböznek egymástól, hanem például a melléjük díjmentesen igényelhető bankkártya sem azonos, így a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások is különbözhetnek. Például a Raiffeisen Premium Banking és Banking Plus számlákhoz alapból járó Premium Mastercard Start OKOS kártyával nem csak Magyarországon, hanem külföldön, az EGT tagállamokban is ingyenesen lehet készpénzt felvenni ATM-ből, mégpedig csomagtól függően havonta 2 vagy 3 alkalommal.

A legtöbb ingyenes számlához úgynevezett elektronikus bankkártya jár alapból, az általunk vizsgált számlák közül egyedül az UniCredit Partner Aktív Nulla Csomaghoz kaphatunk dombornyomott Mastercard Standard kártyát. Persze annak, hogy a kártya dombornyomott vagy elektronikus, ma már nincs igazán jelentősége, hiszen mindkettő használható fizetésre az interneten és pénztárak POS termináljainál és persze ATM-ből is lehet velük készpénzt felvenni. Akkor már inkább az számít, hogy az adott bankkártyához milyen plusz szolgáltatások járnak – például utasbiztosítás, gyorsítósáv és VIP váró használata meghatározott reptereken -, ám a belépőszintű kártyáknál ezek még nincsenek. Ha ilyen plusz szolgáltatásokra van szükségünk, akkor persze igényelhetünk prémium bankkártyát az ingyenes számlák mellé is, de ennek akkor bizony díja lesz.

​Pontosan mi ingyenes?

Az úgynevezett ingyenes bankszámlák esetében nem teljesen azonos a díjmentes szolgáltatások köre, így érdemes erre is figyelni választáskor. Ahogy már korábban írtuk, a net- és mobilbank használata mindenütt költségmentes, mint ahogy a számlához alapból járó bankkártyáért, valamint a csoportos beszedési és állandó átutalási megbízásokért sem kell fizetni. Ugyancsak általános, hogy a bankfiókban vagy telefonon indított eseti utalásoknak bizony díja van, mint ahogy postán vagy bankfiókban készpénzt felvenni sem ingyenes.

Forintot utalni egy másik magyarországi számlára internet- és mobilbankon keresztül szinte mindenütt ingyenesen tudunk, egyedüli kivétel az UniCredit számlája, ahol kizárólag a mobilos utalások költségmentesek. Arra is érdemes odafigyelni, hogy a legtöbb ingyenes számlánál kizárólag a mobilalkalmazásba érkező úgynevezett push üzenetek ingyenesek, az SMS-ekért bizony fizetni kell. Egyetlen kivétel az Erste Privilégium 2.0, ahol a push és az SMS értesítések egyaránt díjmentesek.

​Milyen feltételekkel?

Az ingyenes bankszámlák igénylésének minden esetben vannak feltételei, ami rendszerint meghatározott összegű jóváírás beérkezése minden egyes hónapban. A CIB ECO Plusz számlánál például havi 450 ezer forint jóváírásnak kell havonta beérkeznie átutalással, akár több tételben, míg a CIB ECO és az UniCredit Partner Aktív Nulla Csomagnál a mindenkori minimálbáér - ez jelenleg nettó 177400 forint - az elvárás. Az Erste Privilégiumnál magasabbra, 225 ezer forintra tették a lécet, aminek ráadásul egyösszegben kell beérkeznie. Ugyanakkor a Raiffeisen Bank támasztja egyértelműen a legszigorúbb feltételt, hiszen a Premium Banking és a Premium Banking Plus számláknál 400 ezer, illetve 700 ezer forint a limit, bár ez utóbbi 10 millió forint banknál tartott megtakarítással kiváltható.

És mit történik akkor, ha nem érkezik meg az elvárt minimális összeg? Abban az esetben kifizettetik velünk a havi számlavezetési díjat, vagy ahol utólag írják azt jóvá, ott ez nem történik meg. Igen ám, de nagyon nem mindegy, hogy mennyi az adott számla normál havi díja, amit ilyenkor ki kell fizetni. A Raiffeisen Premium Banking számlánál 15 ezer forint, a Premium Banking Plus számlánál 22 ezer forint a havi díj, míg a CIB ECO-nál 3449, a CIB ECO Plus-nál 7092, az Erste Privilégium 2.0 Partnernél 4521, az UniCredit Partner Aktív Nulla Csomagnál pedig 1569 forintot kell ebben az esetben fizetni. Ugyanakkor mindegyik számlára igaz, hogy amennyiben az utalás beérkezik, akkor az adott hónapban nem lesz számlavezetési díj.

​Ha sok készpénz kell

Ha bankszámlára kapjuk a fizetésünket, ám sok készpénzre van szükségünk, akkor erre is érdemes odafigyelni a bankszámla kiválasztásakor. A jogszabályban biztosított havi 150 ezer forint összegű, legfeljebb két részletben történő ingyenes készpénzfelvétel természetesen itt is adott, vagyis bármelyik hazai bank forint ATM-jéből hozzájuthatunk ennyi pénzhez.

Ám, ha lemondunk a jogszabályban rögzített lehetőségről, akkor például az UniCredit Partner Aktív Nulla, a CIB ECO és a CIB ECO Plusz ingyenes számlákról havi egy alkalommal összeghatár nélkül vehetünk fel ingyenesen készpénzt a saját banki ATM-ekből. A Raiffeisen Premium Banking és Banking Plus számláknál havonta 2, illetve 3 darab készpénzfelvétel ingyenes, ugyanakkor óriási különbség, hogy ez saját és idegen ATM-ekre is vonatkozik, ráadásul nem csak Magyarországon belül, hanem akár külföldön az EGT tagországokban is.


Ne hagyd ki!