Két, a zöld lakáshitelezést támogató programot indít a Magyar Nemzeti Bank a környezetvédelmi, fenntarthatósági célokat meghatározó hosszú távú stratégiája jegyében.
Az energiahatékonyság és a környezeti fenntarthatóság szempontjából a lakóingatlan-állomány megújítása kiemelten fontos Magyarországon. Az MNB felmérése szerint ennek ellenére a bankok ezt a szempontot elhanyagolják a lakáshitelek árazásában, valamint kifejezetten zöld hiteltermék sem érhető el náluk, ezért van szükség a most meghirdetett két programra. A zöld lakáshitelezés ösztönzése érdekében a Monetáris Tanács a zöld jegybanki eszköztár-stratégiával összhangban és annak első lépéseiként a Zöld Jelzáloglevél-vásárlási Program és az NHP Zöld Otthon Program elindításáról határozott.
Mi ez a két program?
A Zöld Jelzáloglevél-vásárlási Program stratégiai célja, hogy célzott vásárlásokon keresztül hozzájáruljon a hazai zöld jelzáloglevél-piac megteremtéséhez, ezen keresztül pedig a zöld jelzáloghitelek terjedéséhez. Mindez közvetetten támogatja az energetikai szempontból korszerű ingatlanok építését, ezáltal egy egészségesebb szerkezetű hazai ingatlanállomány kialakítását, illetve hozzájárulhat a környezettudatos fogyasztói magatartás fejlesztéséhez. Az MNB a programban résztvevő kibocsátóktól a nemzetközi sztenderdek követését várja el, ami egy likvid, transzparens és egységes alapokon nyugvó hazai zöld jelzáloglevél-piac felépülését segíti elő. A Monetáris Tanács döntése értelmében az MNB 200 milliárd forintos vásárlási összeg elérésekor felülvizsgálja a programot. A Zöld Jelzáloglevél-vásárlási Program elindítása mellett, a piac stabilitásának támogatása érdekében a Monetáris Tanács döntést hozott a zöld minősítéssel nem rendelkező jelzáloglevelekre vonatkozó Jelzáloglevél-megújítási program újraindításáról is.
A zöld lakáshitelezés ösztönzése érdekében az MNB a Növekedési Hitelprogram (NHP) részeként 2021. októberben elindítja a Zöld Otthon Programot 200 milliárd forintos keretösszeggel.
Az NHP korábbi szakaszaihoz hasonlóan az MNB ezúttal is 0 százalékos kamat mellett biztosít majd refinanszírozási forrást a hitelintézeteknek, amelyet azok legfeljebb 2,5 százalékos, a futamidő végéig rögzített ügyleti kamat mellett hitelezhetnek tovább a lakossági ügyfeleknek. A program keretében magas energiahatékonyságú új lakások, családi házak építésére, illetve vásárlására nyújtható hitel, legfeljebb 70 millió forint összegben és maximum 25 éves futamidővel.
A programok további részleteit az MNB a következő hetekben egyezteti a piaci szereplőkkel.