Pet palack megnyitása veszélyes mikroműanyag
Fotó: Shutterstock

Ezért ne nyisd ki sokszor a műanyag palackot

Egy francia kutatás szerint minél többször nyitjuk ki ugyanazt a PET-palackot, annál több mikroműanyag található benne és kerülhet bele a szervezetünkbe. Az is kiderült, hogy a laborban gyártó által közölt kettő helyett hatféle polimert találtak a palackokban.


A francia Agir pour l’environnment nevű környezetvédő szervezet műanyag palackokat vizsgáltatott be. Kiderült, többféle mikroműanyag van benne, mint amiről korábban tudni lehetett.

20 kinyitás után legalább tízszer több mikrorészecske

A civil szervezet a Coca-Cola és a Schweppes palackokat vizsgáltatta be két környezetvédelmi laboratóriummal. Hatféle polimert találtak az italban, amit a szervezet igen meglepőnek talált, tekintve, hogy a gyártók csak két, az itallal érintkező polimert közölnek: a polietilént (PE-t) a kupaknál és a polietilén-tereftalátot (PET-et) a palackoknál.

Az eredmények alapján a palackok első kinyitása után egy liter Coca-Cola esetében 4 mikrorészecskét, egy liter Schweppesben pedig 4,6 mikrorészecskét találtak. 20 kinyitás után ez a két szám 46-ra és 62-re változott - írja a HVG.

A szakemberek szerint előfordulhat, hogy a kupak egyre jobban sérül, ahogy egyre többször nyitják ki a palackot, így egyre több részecske kerül a palackban lévő italokba.

A szóda reneszánsza jöhet?

Néhány napja írtuk arról, hogy az 50 forintos betétdíj bevezetésével egyre többen érdeklődnek alternatív lehetőségek iránt. Az új szabályozás ugyanis nem vonatkozik a szikvizes palackokra, hiszen azok külön körforgásban működnek, és egyszeri legyártásuk után annyiszor tölthetjük újra őket, ahányszor csak bírjuk. Egy másik megoldás lehet, ha mi magunk készítjük el otthon a buborékos vizet egy eldobható patronnal. A gyártók és forgalmazók tapasztalata szerint az utóbbi két hónapban megnőtt az érdeklődés a szikvíz és a szifonpatronok iránt. A fenti PET-palackos laboreredmények pedig tovább tolhatják efelé a fogyasztókat.

Ne hagyd ki!