Egyre több a megbízhatatlan pendrive

Nagyon sok a kevésbé megbízható pendrive manapság. Ezeket az USB-stickeket gyakran promóciós célból osztják ki, a kapacitásuk csökkentett, a chipjükről pedig eltávolították a gyártói logót. Egyre több ilyen kerül az adatmentőkhöz is.


Egyre több a gyenge minőségű pendrive

A CBL Data Recover elsősorban adatmentéssel- és helyreállítással foglalkozó cég. Ők készítettek egy friss elemzést a meghibásodott flash tárolókról. Eszerint nagy általánosságban romlik a microSD-be és USB-stickekbe kerülő, új memóriakomponensek minősége. Mint közölték, az ő adatmentő laborjukba is egyre több USB-stick érkezik eltávolított vagy letakart NAND-gyártó logóval, valamint csökkentett kapacitással.

Úgy válik, a jelenség azzal magyarázható, hogy a minőségellenőrzéseken megbukó SK Hynix, Sandisk vagy Samsung flash chipek is gyakran a piacra kerülnek, csökkentett memóriakapacitásúként megjelölve. Azonban ezek megbízhatatlanok, így kockázatosabban tárolhatók rajtuk az adatok.

Sok felhasználóhoz reklámajándékként kerülnek az adathordozók, amelyek sok esetben valójában áramköri lapra szerelt, belső vezérlő helyett külső vezérlőchippel kezelt microSD-kártyákat tartalmaznak

- írja Conrad Heinicke, a CBL ügyvezető igazgatójának tájékoztatása alapján a hwsw.

Megjegyzik, amennyiben valaki gyakran ír és töröl adatokat pendrive-on, érdemes az adathordozókat rotálva használnia.

Kiderült, meddig tárolhatóak az adatok pendrive-on

Egyébként idővel a minőségibb pendrive-okról is elvesznek az azokon tárolt információk. Ezek a klasszikus adattárolók gyakorlatilag USB-csatlakozóval egybeépített flash memóriák. A tárolási kapacitásuk az 1 TB-ot éri el manapság. Az adatokat a már említett NAND flash-memória segítségével tárolják, a memóriacellákban bináris értékek - vagyis nullák és egyesek – formájában. Ezeket az értékeket „csapdába esett” elektronok képviselik. Azonban a részecskék idővel elszivárognak, ami adatromlást okoz. Az ilyen adatségülések akár egész fájlok eltűnését is okozhatják.

Tehát az, hogy mennyi idő után következhet be adatromlás a tárolóban, függhet a NAND flashmemória minőségétől és a pendrive kivitelezésétől is. De az írási ciklusok számának a növekedése (vagyis milyen gyakran, mennyiszer írtak az adattárolóra) is megrövidítheti a használhatóságot. Valamint érdemes figyelni rá, hogy ne legyen szélsőséges hőmérsékletnek vagy nagyobb pornak, esetleg páratartalomnak kitéve az adattározó, mert ezek is növelhetik az adatromlás esélyét.

Ideális körülmények között egy jó minőségű pendrive akár tíz évig - sőt, néha tovább is - megtartja az adatokat. Azonban jóval korábbi adatvesztés is előfordulhat, ezért érdemes lehet rendszeresen biztonsági mentéseket végezni dedikált külső adathordozókra.

Ne hagyd ki!