Windows-os és mac-es gépek használói is nagy biztonságban tudhatják az adataikat egy svájci cég végpontok között titkosított felhőalapú tárhelyén. Ráadásul, gyakorlatilag bármilyen operációs rendszerhez létezik alkalmazás a szerver eléréséhez.
Nagy biztonságban tárolhatók az adatok egy svájci cég felhőalapú tárhelyén
Elképesztően biztonságosnak tűnik a svájci Proton cég tavaly szeptemberben induló Proton Drive-ja. Ez egy végponttól végpontig titkosított, felhős, tároló szolgáltatás. Tehát maga a cég sem férhet hozzá a náluk tárolt adatokhoz. Ráadásul a szolgáltató svájci szervereken tartja a fájlokat, így azokat védik a világ egyik legszigorúbb adatvédelmi törvényei is.
A HVG megjegyzi, semmilyen technikai tudásra nincs szükség a Proton Drive használatához. Például nem kell nyilvános és privát kulcsokat kezelni vagy megosztani. Csupán fel kell tölteni a fájlokat, a többit a rendszer intézi.
A szolgáltatás a Windows, a web, az iOS és az Android után már MacOS-on is elérhető. Emellett bárki anélkül válthat egyik platformról a másikra, hogy elveszítené a funkcionalitást.
A Proton Drive-alkalmazások kriptográfiai aláírásokat alkalmaznak. Így garantálják a fájlok hitelességét és megakadályozzák az adatok manipulálását. Minden app nyílt forráskódú, és független biztonsági auditon megy át, tehát bárki ellenőrizheti a titkosítás működését.
Az alapszolgáltatás teljesen ingyenes. Csupán az 1 GB-nál több tárhelyet és speciális funkciókat biztosító prémium szintekért kell fizetni. Például a 200 GB kapacitás 5 dolláros (nagyjából 1750 forint) havi ártól indul.
Kiderült, meddig tárolhatóak az adatok pendrive-on
Egyébként például pendrive-on azért sem jó tárolni az adatainkat, mert idővel elvesznek az azokon tárolt információk. Ezek a klasszikus adattárolók gyakorlatilag USB-csatlakozóval egybeépített flash memóriák. A tárolási kapacitásuk az 1 TB-ot érheti el manapság. Az adatokat NAND flash-memória segítségével tárolják, a memóriacellákban bináris értékek - vagyis nullák és egyesek – formájában. Ezeket az értékeket „csapdába esett” elektronok képviselik. Azonban a részecskék idővel elszivárognak, ami adatromlást okoz. Az ilyen adatségülések akár egész fájlok eltűnését is okozhatják.
Azt, hogy mennyi idő után következhet be adatromlás a tárolóban, függhet a NAND flashmemória minőségétől és a pendrive kivitelezésétől is. Általában az olcsóbb modelleknek rövidebb az élettartamuk.
Továbbá az írási ciklusok számának a növekedése (vagyis milyen gyakran, mennyiszer írtak az adattárolóra) is megrövidítheti a használhatóságot. Valamint érdemes figyelni rá, hogy ne legyen szélsőséges hőmérsékletnek vagy nagyobb pornak, esetleg páratartalomnak kitéve az adattározó, mert ezek is növelhetik az adatromlás esélyét.