Miközben egyre többen fizetnek elő a streamingszolgáltatásokra, azoknak a száma is növekszik, akik ingyenesen, kalózkodással töltik le a zenéket, filmeket. Például a Netflix is aggódik a kalózok miatt.
Egyre többen kalózkodással töltenek le zenét
A 2022-höz képest átlagosan 13 százalékkal nőtt a látogatások száma a zenék illetéktelen letöltését lehetővé tevő weboldalakon tavaly, így meghaladta a 17 milliárdot - áll a Wired jelentésében.
A streaming-szolgáltatások, például a Spotify és az Apple Music magasabb, a globális inflációs környezet miatt emelt árai visszaterelik az embereket az illegális letöltések felé. Egyre több fogyasztó használ olyan webhelyeket, amelyek közvetlenül másolják ki a hangot a YouTube-videókból, és letölthető MP3- vagy .wav-fájlokká alakítják azokat
- idézi a kalózkodással foglalkozó kutatócég, a Muso véleményét a Gizmodo.
A HVG megjegyzi, a Muso által követett zenei kalózkodás nagyjából 40 százaléka származik „YouTube-to-MP3” oldalakról. Sőt, a YouTube-ot birtokló Google keresője gyakran irányítja a felhasználókat ezekre a kalózoldalakra. Azok pedig több milliárd látogatást generálnak a YouTube-on. Igaz, a YouTube fellép az illetéktelen szolgáltatók ellen, ha jelentést kap azokról.
Kalózoldalak miatt aggódik a Netflix is
A Netflix is régóta küzd a filmek és a sorozatok illegális terjesztése ellen. Ez cseppet sem meglepő annak a fényében, hogy ezek jelentős anyagi károkat okozhatnak a filmiparnak és a streamingszolgáltatóknak.
Azonban a Netflix úgy látja, rendkívül nehéz harcolni ezekkel szemben. Például azért, mert gombamód szaporodnak. Hiába lövik le az egyik ilyen oldalt, indul is egy másik egy új webcímen és szerveren – áll a szolgáltató egyik friss, az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC) küldött jelentésében.
A Torrent Freak szerint is ezen illegális szolgáltatást nyújtó oldalak népszerűsége elsősorban azzal magyarázható, hogy jelentősen drágultak a streamingplatformok az elmúlt időszakban. Ráadásul egyre többen választják a kalózplatformokat a streaming őshazájában, az Egyesült Államokban is.