Már nem csak vidéken, hanem a fővárosban is egyre több tulajdonos dönt az örökölt lakás vagy ház értékesítése mellett az ingatlan megtartása és bérbeadása helyett – közölte a Duna House. Drága a felújítás, problémás a kiadás, kell a pénz.
A korábbi évek trendje szerint a fővárosi lakásokat inkább megtartották az örökösök, ahova vagy maguk költöztek be, vagy bérbe adták azokat. A vidéki örökség eladási aránya jellemzően magasabb volt, hiszen nehezebben adható ki például egy kisebb, vidéki településen található családi ház, mint egy fővárosi lakás. Most azonban a Duna House ingatlanügynökség adatai szerint fordult a trend:
a budapesti és a vidéki örökösöknek 27-27 százaléka dönt az eladás mellett.
A cég szakértője szerint egy budapesti örökölt lakás felújítása és modernizálása, valamint a bérlővel történő kapcsolattartás és ügyintézés teher lehet a tulajdonosnak.
Ez kell a gyors eladáshoz
Az eladás folyamatát segítheti, ha az ingatlan tehermentes, a hozzátartozók gondoskodtak a kiürítéséről, és a közüzemi szolgáltatások és a társasházi közös költség terén sincs elmaradás. Arra is felhívták a figyelmet, hogy több örökösnél a meg nem oldott kérdések tisztázása érdekében megfontolandó jogi- és ingatlanszakértő segítségét kérni.
Adók és illetékek
Nem mindegy az sem, hogy mikor válik meg az örökös újdonsült tulajdonától. Ugyanis 5 éven belüli nyereséges értékesítésnél nemcsak a – lakástulajdon esetében – 9 százalékos illeték, hanem jövedelemadó fizetésére is kötelezett az eladó.
Az aktuális szabályozás szerint közeli hozzátartozók (szülő, házastárs, gyermek) közötti öröklésnél nem kell illetéket fizetni, valamint bizonyos esetekben illetékkedvezmény is igényelhető. A tulajdonba kerülés évétől számított 5. évtől az eladás jövedelemadó-mentessé válik.
Ennyi időbe telik eladni egy ingatlant
Korábban beszámoltunk az ingatlan.com statisztikájáról, amely szerint 2024 második negyedévében a budapesti házak esetében 98 napra csökkent az értékesítési idő az év elején látott 134 napról, vagyis több mint egy hónappal rövidült le az eladáshoz szükséges idő.
A fővárosi lakások pedig 74 nap alatt találtak gazdára a második negyedévben, miközben az év első három hónapjában 88 napra volt szükség.
Budapesten a panellakásokat lehetett eladni leggyorsabban az idei év második negyedében, erre átlagosan 65 napra volt szüksége az ingatlantulajdonosoknak.
A vármegyeszékhelyeken is hasonló a helyzet: ott található házakat és lakásokat 124, illetve 84 nap alatt el lehetett adni április eleje és június vége között, míg egy negyedévvel korábban 133 és 96 nap volt az átlagos értékesítési idő.