Egy friss jelentés szerint az idei, gondokkal terhelt gazdasági környezet hatással volt a fővárosi lakáspiacra is. Úgy tűnik, csökkent a kereslet az új építésű ingatlanokra. A használtlakás-piacon pedig főleg az 50 évnél idősebb lakásokra csaptak le a vevők.
Hatással volt a nehéz gazdasági környezet a budapesti ingatlanpiacra is
Budapesten az adásvételi szerződések mindössze hat százaléka köttetett új ingatlan vásárlására 2013-ben a Duna House adatai alapján. Az ügyfeleik főleg Újbudán, a XIII. kerületben, valamint az olcsóbb XVIII. kerületben - ahol nagyjából 775 ezer forintos négyzetméterárakkal is lehet találkozni – kerestek új lakásokat.
A gazdasági helyzet, az infláció és a hitelezési nehézségek miatt a vásárlók döntéseit az idei évben egyre inkább a saját pénztárcájuk adta lehetőségek irányítják, így a további áremelkedés miatt jelentősen csökkent az új építésű projektek lakásai iránti érdeklődés. Jó hír azonban, hogy a használt ingatlanok között is találni szinte újat, a főváros központi területein a felújított, újszerű, nagyon jó állapotú ingatlanok a kínálat 46 százalékát adják
- idézi Benedikt Károlyt, a Duna House PR- és elemzési vezetőjét a Portfolio.
Hozzátették, a 2000 után épült lakások az adásvételek 13 százalékát fedték le az idén. Ezeknek az ingatlanoknak a 21 százalékát a XIII. kerületben értékesítették átlagosan 1,2 millió forintos négyzetméteráron.
Mellettük 27 százalékot tettek ki az 1973 után épült ingatlanok. A legtöbb ilyen lakás a XVIII. kerületben kelt el, átlagosan 546 ezer forintos áron négyzetméterenként. Az ezeknél idősebb épületek a tranzakciók 53 százalékát adták a kerületüktől függően 885 ezres és egymilliós átlagos négyzetméterár között.
Így tolja meg a csok plusz az elérhető új lakás méretét
Egyébként a csok pluszt igénylő családok a kamattámogatott hitelnek köszönhetően 6,2-20,5 millió forinttal értékesebb ingatlant vásárolhatnak, mint egy ugyanakkora, kamatplafonos lakáshitellel - hívta fel a figyelmet az ingatlan.com és a money.hu a napokban.
A közleményben Korponai Levente, a money.hu vezetője kifejtette, a családtervezés előtt álló házaspárok jelentős összegeket spórolhatnak a hitelükön a csok plusszal. Ha a vállalt gyermekek számától függően kedvezményesen felvehető 15, 30 vagy 50 millió forintos lakáshitel - 8,5 százalékos thm-plafonos - kölcsönnel kellene helyettesíteniük, annak törlesztőrészlete nagyjából 50-165 ezer forinttal lenne magasabb havonta. Így olyan családoknak is közelebb kerül a vágyott otthon, akiknek eddig elképzelhetetlen volt, hogy piaci alapú lakáshitelekben gondolkodjanak, mert a jövedelmük nem lett volna elegendő a hitelhez.
A szakember arra is rámutatott, hogy a kamattámogatás miatt ugyanaz a törlesztő egy vállalt gyermeknél lényegében 6,2, két gyermeknél 12,3, háromnál pedig 20,5 millió forinttal nagyobb hitelre elegendő a csok plusszal, mintha kamatplafonos piaci hitelt venne fel a család.
Korponai Levente szerint amennyiben a házaspár babaváróra is jogosult, akkor a jövőre a 11 milliós hitel később önerőként is figyelembe vehető, így akár saját pénz nélkül is belevághatnak az ingatlanvásárlásba. Ráadásul ha megszületnek a gyermekek, akkor a babaváró és a csok plusz hitelek tőketartozása további tízmilliókkal csökkenhet, ami tovább javítja a lakásvásárlás mérlegét.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a közleményben megjegyezte, hogy a vármegyeszékhelyeken az átlagos kínálati négyzetméterárak alapján, a vállalt gyermek számától függően 10-39 négyzetméterrel, Budapesten pedig 7-28 négyzetméterrel nagyobb házban vagy lakásban gondolkodhatnak a házaspárok a csok plusz kamattámogatott hitelének köszönhetően. Egy gyermeknél legalább félszobával, kettő és három gyermeknél pedig több szobával lehet tágasabb a kiválasztott ingatlan.