Szinte eladhatatlanok a többgenerációs házak: mi az oka?
Shutterstock

Szinte eladhatatlanok ezek a házak: mi az oka?

A fiatalok többsége közel szeretne maradni szüleihez, de nem egy fedél alatt – derül ki az ingatlanpiaci trendekből. A többgenerációs házak iránti kereslet mélyponton van, különösen a fővárosban és az agglomerációban, ahol a modern életforma és az elavult ingatlanállomány miatt teljesen átalakul az ingatlanpiac.


A modern fiatalok számára az önálló otthon jelenti a felnőtté válás mérföldkövét. Ennek megfelelően a nagy, többgenerációs házak népszerűsége drámai mértékben csökkent, különösen Budapesten és a környékbeli ingatlanpiacon. Bognár Katalin, a GDN Ingatlanhálózat szakértője szerint a 300-400 négyzetméteres házak ma már szinte eladhatatlanok - írja a Világgazdaság.

Ki akar ma már együttélni?

A többgenerációs házak iránti kereslet visszaesésének okai között szerepel az elavult épületállomány, a magas fenntartási költségek és az energetikai korszerűsítés szükségessége. Az ilyen ingatlanok fűtési rendszerei gyakran elavultak, és jelentős beruházást igényelnének ahhoz, hogy versenyképessé váljanak a piacon.

Bár a nagy házak iránti kereslet csökken, ezek az ingatlanok új funkciót kaphatnak. Bognár Katalin szerint jó lehetőséget jelenthet ezeknek a házaknak a több lakásos társasházzá alakítása. A két-három szobás lakások iránti kereslet folyamatosan magas, így a megfelelő átalakítási munkák elvégzésével – például külön mérőórák beszerelése, szigetelés – ezek az ingatlanok újra piacképessé válhatnak.

Az átalakított házak finanszírozási szempontból is előnyösebb helyzetben vannak. Ha egy házban külön albetétek jönnek létre, akkor ezek külön-külön kezelhetők, és a fiatalok számára elérhetők lesznek az olyan támogatások, mint a CSOK vagy a kedvezményes hitel.

Közben Budapesten teljesen elszálltak az árak és a vágyak

Budapesten 20-30 százalékkal vannak túlárazva a pesti oldal két kerületének ingatlanjai - mondta el nemrég a Balla Ingatlan V. és XIII. kerületi irodájának vezetője, miként arról mi is beszámoltunk. Ezt úgy kell érteni, hogy a szakértő által reálisnak tekintett árazás esetén is számolni kell átlagosan 5-10 százalékos alkuval, amit egyébként el is szoktak fogadni a tulajdonosok. A kereslet és a kínálat is nőtt az elmúlt hónapokban az V. és a XIII. kerület ingatlanpiacán Pagács-Tóth Viktória szerint. A gond az, hogy ez a kettő árban nem találkozik egymással, aminek az árazás a fő oka.


Ne hagyd ki!