Már licitálnak a vevők a jó állapotú ingatlanokra
Fotó: Shutterstock

Már licitálnak a vevők a jó állapotú lakásokra

Egyre többen vásárolnak lakást, házat az eladó által meghirdetett áron. Sőt, vannak, akik még arra is rálicitálnak, csak hogy övék legyen az áhított otthon. Főleg a fővárosban. Úgy tűnik, felpörgött a hazai ingatlanpiac, és ez a következő hónapokban is így marad.



A hazai ingatlanpiacon egyre gyakoribbá válik a licitálás. Az idei év első hónapjaiban már a tranzakciók 6%-ában alakult ki licithelyzet, ami az ingatlanpiaci kereslet fokozódását és a kínálat csökkenését tükrözi. A Duna House elemzése alapján az eladók átlagosan 6%-ot engednek a hirdetési árból, míg a licitálók átlagosan 5%-kal magasabb árat kínálnak a kiszemelt ingatlanért - derül ki a Portfolio cikkéből.

Felfelé alkudnak

A tavalyi év ingatlanpiaci trendjei egyértelműen a vevőknek kedveztek: az adásvételek 82%-a irányár alatt zárult, és sok esetben a vevők akár 10%-os kedvezményt is elértek.

Az idei évben a kereslet a jó minőségű, azonnal költözhető ingatlanok felé tolódott, és ez is szerepet játszott a licitálás elterjedésében. A vevők a kiszemelt otthonért hajlandóak magasabb árat kínálni, különösen, ha az ingatlan jó állapotban van. Az első két hónapban zárult tranzakciók száma a Duna House becslése alapján az előző év azonos időszakához képest 8%-os erősödést mutat, részben az állampapír-kifizetéseknek köszönhetően.

A tranzakciók 75%-ában az irányárhoz képest átlagosan 6%-ot engedtek az árból az eladók. Az irányáron szerződők aránya közel 20%-ra emelkedett.

Licithelyzet azonban idén már nem csak a kiemelten jó ajánlatok esetében várható: 2025 első két hónapjában 6%-ra emelkedett az irányár feletti áron kötött adásvételek aránya, a vevők pedig átlagosan 5%-kal többet kínáltak a hirdetési áron felül, ami a Duna House adatai szerint 100 ezer és 11,5 millió Ft közötti összeggel növelte az eladóknak fizetett vételárat.

A licitálás főként a fővárosban és Pest vármegyében jellemző, ahol a tranzakciók 57%-ában alakult ki licitálás. Ezzel szemben vidéken az alkuval záruló ügyletek dominálnak, az adásvételek 77%-a az irányár alatt zárul.

Mi várható? Tovább erősödött 2025 februárjában a lakáspiaci kereslet, azonban fontos kiemelni, hogy az ország különböző részei, illetve a használt és az új ingatlanok között is jelentős eltérések mutatkoznak.

Miközben a használt lakások iránti kereslet éves szinten 6 százalékkal csökkent, az újak esetében 64 százalékos volt az erősödés az ingatlan.com adatai szerint. Budapesten belül a VII., VIII., I. és a XX. kerületben élénkült legnagyobb mértékben az érdeklődések száma 8–30 százalékkal.

Bár tavalyhoz képest 4–5 százalékkal nőtt a kereslet, 2023-hoz képest már több mint 40 százalékos erősödésről beszélhetünk.


Ne hagyd ki!