apartman szállás bérleti díj
Fotó: Shutterstock

Az a fránya infláció - ennyivel drágultak a magyar szálláshelyek

A KSH friss jelentése szerint 2024. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 4,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júniushoz viszonyítva átlagosan 0,7%-kal emelkedtek az árak. A Portfolio megnézte, ezen belül mennyivel drágultak a szállások. Bőven az infláció felett.


Az apartmanok ára 15%-kal emelkedett júliusban a tavalyi év azonos hónapjához képest, de a 3 csillagos hotelek is érdemben drágultak, 9%-kal kell többet fizetni egy éjszakáért, mint tavaly. A panziókért "csak" 7%-kal kell többet fizetni, ami még így is majdnem a duplája az inflációs főindexnek - írja a Portfolio.

Ugyanakkor a 4 csillagos hotelek ára csak nagyon mérsékelten, 1%-kal emelkedett. A portál szerint ez azt jelzi, hogy egyre több magas minőségű magyarországi szálláshely a rezervációs ár (az a maximális árszint környéke, amit a fogyasztók még éppen hajlandóak kifizetni) közelében áraz.

61 ezer forint 4 csillagosban egy éjszaka

Egy négy csillagos hotelben 61 ezer forint volt egy éjszaka 2 fő részére a múlt hónapban, ehhez viszont reggelit és vacsorát is kaptak. Az apartman és a panzió kevesebb mind fele ennyibe került (alig több mint 29 ezer forint), utóbbi reggelit tartalmazott.

Hasítanak a szállásfoglaló oldalak

Korábban megírtuk, hogy az Airbnb, a Booking.com, az Expedia Group és a TripAdvisor foglalási adatai alapján arra jutott, a turisták összesen 123,7 millió éjszakát töltöttek az Európai Unióban a vizsgált időszakban. Az oldalak januárban, februárban és márciusban is rekordszámú foglalást regisztráltak – ebbe ráadásul nem számítanak bele a szállodák és a kempingek sem.

A tavalyi üzleti évben az Airbnb szállásfoglaló portál 9,9 milliárd dolláros bevételt ért el, és 4,7 milliárdos profitot realizált. Ez zsinórban a második év volt, amikor a cég nyereséget termelt. 2023-ban az oldal 448 millió foglalást regisztrált, felhasználóinak száma 265 millióra nőtt.

Ne hagyd ki!