légkondicionáló
Fotó: Shutterstock

Túl meleg a lakásom! - így formálják a hőhullámok az ingatlanpiacot

A következő években minden bizonnyal az ideinél is forróbb nyarak jönnek, így bizonyos ingatlantípusok és a kedvező földrajzi fekvésű házak rendkívül felértékelődhetnek majd, írja a Vg.


Bár a szakértők a 2024-es extrém hőhullám idején nem tapasztalak azonnali felfordulást az ingatlanpiacon – vagyis nem indult el egy tömeges költözési hullám –, egy-két tendencia szinte borítékolható a következő néhány évvel kapcsolatban. A beépített tetőtérrel rendelkező épületek legfelső szintje minden bizonnyal egyre kevésbé lesz keresett, emiatt értékük és eladhatóságuk csökken majd.

A visszatérő, tartós melegnek egy területre biztosan pozitív hatása lesz, ez pedig az üdülőhelyek piaca. Mivel ez a szektor a Covid idején és utána vált felkapottá a home office bevezetésének köszönhetően, jelenleg éppen problémákkal küzd, de a következő hőhullámok szinte biztosan újra fellendítik a területet.

A felmelegedésnek köszönhetően valószínűleg egyre inkább lesz szempont az is, hogy a fűtés mellett a hűtés is energiahatékony megoldásokkal legyen biztosítva. Aki pedig megteheti, hogy nem egy városi lakásban, klímaberendezéssel vészeli át a közel 40 Celsius-fokos időszakokat, az könnyen lehet, hogy erdős, vízparti területeken keres majd ingatlant.

Aki olyan környéken szeretne letelepedni, ahol tartósan hűvösebb idő várható, annak érdemes a magasabban fekvő, erdős területekkel körülvett völgyekben ingatlant vásárolnia. Jó példa erre az ország leghidegebb pontja, a Nógrád vármegyei Zabar, amely 365 napból több mint 50 napon vált minimum hőmérsékleti rekorderré.

Ne hagyd ki!