Vigyázz, kontárveszély
Fotó: Shutterstock

Az építkezők negyedét húzták le a kontárok

Súlyos százezres, olykor milliós nagyságrendben mérhető az a kárösszeg, amelyet kontárok okoztak egy-egy megbízójuknak. Ráadásul az építkezők-felújítók csaknem negyede fizetett rá, hogy ilyen „álszakikat” alkalmazott.


Idén is nagyon sokan futottak bele kontárokba az építkezéseknél, felújításoknál

A maximális 5 pontból a tavalyi 3,6 pont után idén 3,35 pontra zsugorodott az építőipari bizalmi index a Mapei mérésében. Vagyis csökkent az építkezők és felújítók az építőiparba vetett bizalma. Úgy tűnik, a csökkenés elsősorban a kuntármunkák okozta károknak köszönhető.

A megkérdezettek 23 százaléka vallotta, hogy nem megfelelő munkát végző „szakemberrel” hozta össze a sors. Azonban 36 százalék látta úgy, mestermunka volt az otthonában elvégzett felújítás vagy építkezés.

A kontárok okozta károk átlagos kárösszege 820 ezer forintra nőtt idén, ami 10 százalékos emelkedést takar éves alapon. Regionálisan Észak-Magyarországon volt a legkisebb a kontármunkák kára, átlagosan 413 ezer forint. Viszont a Dél-Alföldön ennek a háromszorosa, 1,2 millió forint.

Az emelkedő építési költségek és az általános gazdasági nehézségek hatására az építtetők alacsonyabb minőségű és árú anyagokkal, valamint alacsonyabb áron dolgozó szakemberek választásával igyekeztek csökkenteni a költségeiket, ami megágyaz a kontármunkának

- idézi Markovich Bélát, a Mapei ügyvezetőjét az Economix.

Szakmák szerint legkevésbé az ácsokkal, a bádogosokkal és a burkolókkal voltak megelégedve az építtetők. Viszont elégedettek voltak a gépészek, a víz- és gázszerelők, valamint a villanyszerelők többségével.

Leszálló ágban van a hazai építőipar

Egyébként jóval a tavalyi szintje alatt van a magyarországi építőipar megrendelésállománya. Ez aggodalommal tölti el az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségét, azaz az ÉVOSZ-t. Úgy látják, a visszaesés miatt akár kivándorlási hullám is indulhat az építőiparból.

Az építőipar megrendelésállománya 30-40 százalékkal kevesebb, mint tavaly, amikor a lejtmenet elindult. További negatív irányú folyamatok előjele, hogy a kezdeti építési fázisban szükséges anyagok piacán a visszaesés már megközelíti az 50 százalékot. (…) A nagy gazdasági válság, 2008–2009 után 20-30 ezer építőipari szakembert vesztett a magyar piac. A külföldre szerződöttek közül az utóbbi években sokan hazatértek, fontos lenne őket itthon tartani

- nyilatkozta Juhász Attila, az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának és az Új ház Zrt. igazgatóságának az elnöke néhány hete.

A visszaesés az építőanyagok árának a csökkenését is hozta

A visszaesés talán egyetlen pozitívuma, hogy megszűntek az építőipar ellátási problémái. Sőt, keresletiből kínálatiba fordult a piac, ami árversenyt eredményezett.

Akinek megvan erre a kerete, tőkéje, most gyorsabban és könnyebben talál kivitelezőt, és kedvezőbb feltételekkel tud építőanyagot vásárolni, vagyis jobb áron tud építkezni, mint aki tavaly belevágott. Van jó néhány termék, például a szárazépítészeti termékek (gipszkarton és kiegészítői), betonacél, faanyagok és a táblás szigetelőanyagok (EPS, polisztirol), ahol az árkorrekció az év elejéhez képest két számjegyű, jellemzően már meghaladja a 20 százalékot is

- tájékoztatott Juhász Attila.

Azonban hozzátette, a magas gyártói költségek miatt nagyobb csökkenés nem valószínű.

Ne hagyd ki!