Már meg is kezdődött a társadalmi egyeztetés arról a kormányzati javaslatról, amely a fővárosban négyszeresére - 38 ezerről 150 ezerre - emelné az Airbnb-k után fizetendő átalányadót.
A kormány 2025-től négyszeresére emelné a budapesti Airbnb-k után fizetendő - egyébként 7 éve változatlan összegű - éves átalányadót, amely így 38 400 forintról 150 ezer forintra nőne - derül ki a Telex cikkéből.
Csapás csapás hátán
A törvényjavaslat értelmében a következő két évben új engedélyeket sem adnának ki rövid távú lakáskiadásra a fővárosban, tovább szigorítva ezzel az Airbnb szabályozását. Az intézkedés célja a megfizethető lakhatás elősegítése, amely a kormány új, nemrég bejelentett gazdaságpolitikai akciótervének része. A vidéki településeket a szigorítás nem érinti, csak Budapestet, a javaslatról a társadalmi egyeztetés megkezdődött.
Terézvárosban szeptemberben népszavazáson támogatták a rövid távú kiadások korlátozását. Igaz, a két hétig tartó népszavazáson a jogosultak mindössze 20 százaléka voksolt, közülük viszont 54 százalék a tiltás mellett foglalt állást. A tervek szerint 2026-tól tiltják majd meg a lakások rövid távú kiadását, a tulajdonosoknak így lesz idejük felkészülni a változásra.
Egyre több városból szorítanák ki a jelenséget
Terézváros a főváros második legkisebb, de második legsűrűbben lakott kerülete. A 35 ezer lakosú kerület 29 ezer lakásának harmadában nem élnek életvitelszerűen. Az Airbnb-s adatközlő AirDNA oldal szerint a főváros 15 ezer Airbnb szállásának ötöde itt van.
A tiltás támogatói azt remélik - miként arról ebben a cikkünkben is írtunk -, hogy ezzel csökkennek az albérleti díjak, több hosszú távon bérelhető lakás kerül a piacra, a házakban pedig megszűnik a turisták napi cserélődése és az ezzel járó kellemetlenségek.
Sok nagyvárosban téma egyébként a korlátozás. Valencia visszaszorítaná a feketén kiadott apartmanokat, a legálisan működőknél is korlátozásokat vezetne be. A szabályokat megszegő bérbeadókat akár 600 ezer eurós (240 millió forint) bírsággal fenyegeti. Barcelona 2029-től betiltja a rövid távú, turisztikai célú lakáskiadást. Horvátországban az épület társtulajdonosai 80 százalékának hozzá kell járulnia az ilyen típusú hasznosításhoz.