A napokban nyilvánosságra került a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) idei jelentése, amely a hazai illegális fakitermelés és kereskedelem aktuális helyzetét térképezte fel.
A Nébih elemzése a 2024-es ellenőrzések eredményei, valamint az illegális fakitermeléssel kapcsolatban más hatóságoktól és intézményektől beérkezett, elmúlt 8 év adatsorai alapján készült el.
Az elemzés szerint:
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye továbbra is extrém magas kockázatú maradt,
- míg Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyék kockázati besorolása magas lett.
- Baranya, Bács-Kiskun, Nógrád, Somogy és Zala vármegyék közepesen magas kockázati besorolást kaptak,
- Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Tolna, Vas és Veszprém vármegyék pedig közepes kockázati kategóriába kerültek.
- Komárom-Esztergom vármegye 2024-ben az alacsony közepes kockázatú szintet, míg Budapest főváros, Békés és Csongrád-Csanád vármegyékalacsony kategóriát érdemelték ki.
A hazai illegális fakitermelés és faanyag-kereskedelem visszaszorításának elsődleges célja a faipari szektor tisztulásának elősegítése, valamint a faalapú termékek iránti vásárlói bizalom erősítése. A szabálytalanságok felszámolása környezetvédelmi szempontból szintén kiemelt jelentőségű: erdőségek megóvása mellett a klímaváltozás lelassítása szempontjából is rendkívül lényeges.