Borravaló.

Megfékeznék az elszabadult tiplációt, de tudod, mi az?

A borravaló vitatott kérdésnek számít a világ számos országában. Az Egyesült Államokban mostanában alaposan eldurvult a helyzet, hiszen sok helyen már 30 százalékos jattokat adnak a vevők.

A különböző asztaltársaságoknál rendszeresa kérdés, mekkora borravalót illik adni, illetve szükséges-e egyáltalán a jatt, ha a szolgáltató szervízdíjat számol fel. Az Egyesült Államokban azonban mostanában teljesen más a helyzet.

A Világgazdaság a ZDF-re hivatkozva ugyanis arról számolt be, hogy a tengerentúlon a pandémiás helyzet miatt az emberek elkezdtek extrém magas borravalókat adni a kedvenc éttermeiknek, hogy azok könnyebben átvészelhessék a nehéz időszakot.

Ez a jelenség azonban a járványhelyzet megszűnésével nemhogy megszűnt, hanem még tovább is fokozódott, és mostanra a 30 százalékos borravaló teljesen megszokottá vált az éttermeknél és taxisoknál egyaránt.

Ezt a trendet ráadásul a hatályos amerikai szabályozás is fokozza, amely szerint munkaügyi minisztérium által előírt minimálbér nem vonatkozik azokra a munkavállalókra (például felszolgálók, taxisok), akik borravalós szakmában dolgoznak.

A mostani előírás szerint ennek a csoportnak a minimálbér 60 százalékát kötelesek kifizetni a munkaadók.

Ettől függetlenül sok fogyasztó rendkívül elégedetlen a tipflációnak is hívott jelenlegi helyzettel, ugyanis a jattok miatt alaposan megdrágultak a szolgáltatások.

A tiltakozásnak azonban meglehet az eredménye, Steve Hanke, a Johns Hopkins Egyetem közgazdászprofesszora szerint a kereslet-kínálat elve okán a kellemetlen jelenség nemsokára lecsillapodhat.

Chicagóban azonban nem akarják kivárni a piac elrendeződését, hanem a döntéshozók a saját kezükbe vennék a dolgot – ez azonban nem lesz könnyű feladat.

Eredetileg ugyanis egy javaslat segítségével két év alatt a felszolgálók órabérét (a borravalóval együtt) legalább a 20,54 dolláros helyi általános minimálbérre emelték volna a jelenlegi 9,48 dollár (jattal együtt 15, 80 dollár) helyett.

A város polgármestere és az éttermi vezetők közötti tárgyalások után azonban valamelyest „finomodtak” a feltételek: 2024. július 1-jétől kezdődően minden évben 8 százalékkal emelkedne a munkavállalók alapbére, így viszont csak 2028-ra érné el a keresetük az általános minimálbért.

Továbbá azokra a vendéglátóhelyekre nem vonatkozna az előbbi emelési kötelezettség, amelyeknek kollektív szerződésük van az alkalmazottaikkal.

Sokaknak azonban még így sem tetszik a javaslat – amiről várhatóan most szerdán szavaznak –, hiszen a borravaló eltörlése – és minimálbér megemelése – mellett érvelők szerint „igazságtalan, hogy a csinos fiatal pincérnők nagyobb jattot kapnak, mint kevésbé kellemes kinézetű kollégáik.”

Ne hagyd ki!