Emelkedett a diákmunkák várható órabére
Fotó: Shutterstock

Ilyen bérekre számíthatnak nyáron a diákmunkások

Az ELTE-Trenkwalder Iskolaszövetkezet adatai alapján mezőgazdasági idénymunkára átlagosan 1400 forintos órabért kínálnak a cégek. Gyártási, logisztikai, vendéglátási és kereskedelmi feladatok után pedig ennél is magasabb, 1600-1750 forint közötti bérre számíthatnak a diákok. Azonban óránként 2000 forintál nagyobb fizetésre is van példa.


Emelkedtek a fizetések az idénymunkáknál

Mivel gazdasági problémák jellemzik idén a hazai kiskereskedelmet, némileg csökkent az általuk foglalkoztatott diákok száma tavalyhoz képest. Azonban nyáron ebben a szektorban is fellendülés várható a diákmunka területén. Emellett a szabadságolások miatt a gyártási és a logisztikai szektorokban is megnőhet a diákmunkásokra az igény. A vendéglátásban és a mezőgazdaságban pedig biztosan jelentős plusz keresletet generál a diákokra a csúcsszezon.

2023 első négy hónapjában 1770 forint volt az általunk közvetített diákok átlagos órabére, ami 18 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi 1505 forintos szintet

- nyilatkozta Páli Nóra, a Trenkwalder diákszolgáltatási vezetőjét.

Az alapórabérek mellett néhol kiegészítő juttatásokra is számíthatnak a diákok, például műszakpótlékra, a heti minimum 2-3 műszaknál járó jelenléti bónuszra, esetleg az otthontól a munkahelyig és vissza történő szállításra.

Mindemellett tavaly óta szja-mentes a 25 év alattiak jövedelme, ami ösztönözheti a munkavállalásukat. Tehát a tanuló teljes egészében megkaphatja a bruttó órabérét.

A Portfolio megjegyzi, aki a tanulmányi szünetben munkát vállalna, még rengeteg lehetőség közül válogathat. A jelentkezéskor pedig előnyt jelenthet, ha a jelentkező a munkaidejének a beosztásakor rugalmasan tud állni a foglalkoztató igényeihez.

Az MI-t is segítségül hívják a diákok

Érdekesség, hogy a ChatGPT használatát immár a diákmunkákra való jelentkezés során is érzékeljük. Az előszűrő feladatok értékelése során egyértelműen tetten érhető, hogy egy-egy komolyabb szakmai pozíció megpályázása során a diákok gyakran a mesterséges intelligenciát is segítségül hívják. (…) A tapasztalataink azonban azt mutatják, hogy hosszabb távon nem éri meg ezzel próbálkozni, egyrészt az így született válaszok egyelőre viszonylag könnyen kiszűrhetők, másrészt sikeres kiválasztás esetében is hamar kiderül, hogy a felvételin trükközés történt

- mondta Páli Nóra.

A nyár közepén is diákokat toboroztak a cégek

Egyébként tavaly akkorára nőtt Magyarországon a munkaerőhiány, hogy a korábbi évekkel ellentétben nem teltek be a nyári munkára a helyek a tavaszi toborzáskor, ezért a cégek júliusban is számos ajánlattal várták a fiatalokat. Hatalmas volt rájuk a kereslet például a feldolgozóiparban, valamint a turizmus-vendéglátásban is.

Egyébként igen népszerűek voltak nyári munkavégzés szempontjából a nyaralóhelyek és a fesztiválok. A balatoni lángossütőkben és a strandokon is sok fiatal dolgozott. Azonban a digitalizációval eltűntek az olyak korábbi, tipikus munkalehetőségek, mint a szórólapozás, vagy a plakátolás.

Ne hagyd ki!