A diákbérek a mindenkori minimálbérhez igazodnak, így ennek emelkedésével 2025-ben várhatóan a diák órabérek is 7-10 százalékkal nőnek, ezáltal a diákok átlagos órabére bruttó 2100 forint fölé emelkedik a korábbi bruttó 1900 forintos átlag értékről - közölte a Mind-Diák Szövetkezet. Az adatokat összevetettük a fizikai munkások bruttó órabérével.
A fizetések alakulását jelentősen befolyásolja a munkakör jellege és a földrajzi elhelyezkedés is. A Mind-Diák 2024-es kutatási adatai alapján az informatikai, mérnöki és műszaki területeken kínálják a legmagasabb órabéreket, de az értékesítés, valamint a gazdasági és pénzügyi szektorokban is kiemelkedő fizetésre lehet számítani, itt az órabérek várhatóan bruttó 2200-2500 forint között alakulnak 2025-ben.
Ezzel szemben a legalacsonyabb bérezésű diákmunkák továbbra is az egyszerű fizikai munkák, ahol az órabérek bruttó 1700-1800 forint körül mozognak. Az ország délkeleti régióiban a diákok jellemzően alacsonyabb, a minimálbérhez közeli órabérért dolgoznak, míg a legmagasabb órabérek Észak-Magyarországon jellemzőek, ahol bruttó 2200 forint körül alakulnak. Budapest azonban továbbra is kiemelkedik: az órabérek itt akár a bruttó 2500-3000 forintot is elérhetik, különösen olyan gyakornoki pozíciókban, amelyek idegennyelvtudást és speciális szaktudást igényelnek.
Kitértek a 25 év alattiak szja-mentességére is, ami a szövetkezet szerint jelentős megtakarítást jelenthet az érintettek számára. A közlemény idézte Göbl Róbertet, a Mind-Diák vezetőjét, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az szja-mentesség csak egy meghatározott összeghatárig érvényes, idén ez a határ 656 785 forint, ami 98 518 forint adómegtakarítást jelent.
Ha viszont valaki több diákmunkát vállal és havi bruttó keresete meghaladja ezt az összeget, akkor az e feletti részre már 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetni.
Ezen felül fontos, hogy a kedvezményt a fiatalok legfeljebb a 25. születésnapjuk hónapjában és nem az adott év végéig vehetik utoljára igénybe - tette hozzá a HR szakértő.
Viszont 25 év felett sem járnak rosszul azok a fiatalok, akik nappali tagozatos diákként iskolaszövetkezeten keresztül vállalnak diákmunkát, mivel a bruttó bérükből csupán a 15 százalékos szja-t vonják le, ellentétben a klasszikus munkaviszonnyal, amelyben a 18,5 százalékos társadalombiztosítási járulékot is levonják a fizetésükből.
Ekkora órabérért dolgoznak a kétkezi melósok
Tavaly év végére 9,1%-kal, 2130 forintra nőtt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder csaknem 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. A minimálbér-emelések eltérő időpontja miatt azonban ennél nagyobb az emelkedés. Ha pedig a tavalyi 3,7%-os inflációs vesszük alapul, akkor meglódult a reálbér a kékgallérosoknál.
Bár a naptári év során valóban egyszámjegyű volt a fizikai órabérek növekedése, a számok megfelelő értelmezéséhez figyelembe kell venni egy egyszeri hatást is: tavaly a minimálbér-emelést kivételesen egy hónappal előrébb hozták, így annak hatása már a decemberi béreknél érvényesült, az aktuális adatokat pedig egy magasabb bázishoz hasonlítjuk
– hívta fel a figyelmet Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója.
"Idén a cégek jellemzően újra januárban hajtják végre a béremeléseket. A fent említett egyszeri hatásnak a kiszűrésével becsléseink szerint 14-15 százalék között alakult a béremelkedés éves üteme a fizikai dolgozók körében, ami az jelenti, hogy a reálbér-emelkedés mértéke 10 százalék körül alakult.”
A földrajzi bontást tartalmazó statisztikák azt mutatják, hogy 2024 végére három régióban: Észak-Magyarországon, az Észak-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon maradt 2000 forint alatt az átlagos fizikai órabér – ezeken a területeken jellemzően 1750-1900 forint között alakul az értéke. A többi régióban 2050-2250 forint közötti órabérek jellemzők, ám Közép-Magyarország és a főváros látványosan kiugrik a hazai mezőnyből: itt az órabérek átlagos nagysága az előző negyedévhez hasonlóan ismét a 2900 forintos szintet ostromolja.