Kínai vállalatok minden lépését figyelik a dolgozóknak
Fotó Joe Gadd on Unsplash

Egyes vállalatok azt is figyelik, mennyi időt töltesz az illemhelyen

Mit szólnál hozzá, ha reggel 9-től este 9-ig kellene dolgoznod, heti 6 napon át? Ez extrém esetekben Magyarországon is előfordulhat, viszont Kínában teljesen hétköznapi, bevett szokás. A kínai vállalatok a „Harmadik szem" nevezetű szoftver segítségével a alkalmazottak minden egyes mozdulatát figyelik, így egy perc sem telhet el munka nélkül – írja a Business Insider.


Az említett szoftverhez hasonló programok az Egyesült Államokban sem példa nélküliek. Ilyen a CloudDesk, amely a munkavállalók webes tevékenységeit figyeli, illetve azokat az időszakokat, amikor az alkalmazott munkaidőben éppen nem a munkával foglalkozik. A „Harmadik szem" ezt tovább vitte. Egy amolyan igazi vamzer program. Például azonnal értesíti a munkaadókat, ha az alkalmazott egy videót néz, vagy épp álláshirdetéseket böngész. Sőt, valós idejű képet közvetít a főnöknek, hogy épp mivel tevékenykedik a számítógépén a dolgozó. Az Insidernek kitálalt egy 9-9-6-os munkavállaló.

Orwelli magaslatok

A 32 éves, pekingi születésű Jiang Yi disztópikus képet festett a kínai munkavállalói körülményekről.

Naponta 12-16 órát töltöttem programozással. Az igazi mélypont akkor érkezett el, amikor a főnököm egy papírt lóbálva a kezében berohant hozzám, és számon kérte, hogy mégis miért néztem meg kettő videót munkaidőben, ahelyett, hogy dolgoztam volna

– nyilatkozta Jiang Yi, akinek a munkaadója a harmadik szem segítségével ellenőrzi a dolgozóit.

Hozzátette, a program minden héten generál egy teljesítményértékelést, amelyben percre pontosan le van bontva, hogy melyik alkalmazott, mikor és mit csinált a számítógépén. Vállalati kultúra helyett a félelem kultúrája alakult ki a cégnél.

A rendszer rettegésben tartja az alkalmazottakat. Mindenki tudja, hogy az összes lépésüket megfigyelik a 12 órás műszakokban

- tette hozzá Jiang Yi.

A harmadik szem megalkotója úgy jellemzi a honlapján a termékét, mint egy „mindenható, uralkodó és stabil" programot, amely „a megfigyelés minden eszközével kompatibilis". Bájos marketingszöveg. A cégnek körülbelül 1000 vevője van, jellemzően technológiai cégek és kormányszervek.

Nem nagy kuriózum

A harmadik szem nem kirívó példa Kínában. 2018-ban a Zhongduantong applikáció terjedt el a munkaadók köreiben. Ez a telefonos applikáció a munkavállalók tartózkodási helyét követi le. Jelenleg 347 vállalat használja ezt a szoftvert, így pontos képet kapnak arról, hogy munkavállalók mennyi időt töltenek az illemhelyen, illetve hol tartózkodnak pontosan a munkaidő alatt.

A Sangfor Technologies szintén egy olyan programmal állt elő, amely pontosan meg tudja határozni, hogy a dolgozók mit nézegetnek a telefonjaikon, illetve milyen appokat használnak. Aki rácsatlakozott az adott cég wi-fi hálózatára, nyitott könyvvé vált.

Egyre durvább a helyzet

Egyes kínai vállalatok már nemcsak a dolgozók tevékenységeit ellenőrzik, hanem az érzelmeiket is. Például egy hongkongi újság, a Week in China novemberben arról írt, hogy a Canon olyan kamerákat szerelt fel a kínai telephelyein, amelyek csak akkor engedik be a dolgozókat a munkahelyre, ha mosolyognak. Ezt azzal indokolták, hogy így akarják javítani a koronavírus-járványban a munkahelyi légkört. Jó kifogás. Jia Kai professzor szerint ezek a rendszerek nagyon megbízhatatlanok, és csak az egyszerűbb emberi érzéseket tudják felismerni. Például, ha valaki betegeskedik, azt nem fogja felismerni, így nem is fog több időt kapni a feladata elvégzésére.

Ne hagyd ki!