Magyar Parlament
Fotó: Leonhard Niederwimmer/Unsplash

Kiborultak a szakszervezetek! Hogy jutnak majd a tagdíjakhoz?

A Miniszterelnöki Kabinetiroda 2023. augusztus 7-én nyílt társadalmi vitára bocsátotta az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről szóló törvénytervezetét. Az ebben szereplő, érintett szakszervezetek azonban semmilyen egyeztetésben nem vettek részt korábban.



A tervezetre és az egész folyamatra reagálva szakszervezetek együttesen adtak ki nyilatkozatot, amely az alábbiak szerint vélekedik:

a tervezet azon fejezetei, melyek a közszféra több ágazati jogszabályából törlik a munkáltatói kötelezettséget a tagdíjak levonásával kapcsolatban, diszkriminatívak az állam által alkalmazottakat képviselő szakszervezetekkel szemben és ellentétesek a szociális partnerség gyakorlása során elvárható együttműködési szándékkal.

Ezt is olvasd el: Módosul a "nők 40" kedvezményes nyugdíjról szóló jogszabály

A közös nyilatkozatot a 24.hu értesülése szerint az Értelmiség Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT), a LIGA Szakszervezetek, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MASZSZ), a Munkástanácsok, továbbá a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) írta.

Ez is érdekes lehet számodra: Meg lehet emelni a minimálbért, ha közben cégek dőlnek be?

A véleményformálás mellett követelik a tervezet azonnali visszavonását és egy, az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) keretei közt megszervezett tárgyalás megindítását. Az egyik fő kérdésük az lenne, a kormány milyen okból nem kívánja ellátni saját munkáltatói feladatát oly módon, ahogy azt a versenyszféra munkáltatóitól jogilag elvárja.

Az egyes ágazatok esetében a tagdíj levonások kötelező jellege helyett „választható” megoldássá csökkentése nem csökkent semmilyen adminisztrációs terhet, viszont annak a lehetőségnek a biztosítása, hogy a közszféra területén működő egyes munkáltatók megtagadhatják a tagdíjak automatikus levonását, jelentős többlet adminisztrációt generál a közszféra szakszervezetei számára.
\u00dcres iroda
Az államnak álláspontunk szerint nem az a dolga, hogy lehetővé tegye a különbségtételt a munkáltató számára az egyes szakszervezetekkel történő tárgyalások kapcsán, hanem az, hogy egyenlő, méltányos és transzparens szabályokat biztosítson a munkavállalói és a munkaadói érdekegyeztetés területén

– zárták véleményüket a szakszervezetek.

Ne hagyd ki!