Mutatjuk a listát!
Fotó: Shutterstock

Külföldre költöznél? Ezek a legcsaládbarátabb európai városok

Egyebek mellett gyermekgondozási költségek, lakásbérleti díjak, bűnözési ráták és környezetvédelmi mutatók alapján vizsgálták meg, melyek lehetnek Európa legcsaládbarátabb városai. A lista első helyére Magyarországhoz igen közel fekvő nagyváros került.


Bécs lehet Európa leginkább családbarát városa

A Reassured brit biztosítócég felmérésén 5 pontból 4,58-at ért el Bécs, így az osztrák főváros lehet a leginkább családbarát európai város.

A kontinens városait olyan szempontok alapján vizsgálták és pontozták, mint például egy háromágyas lakás bérleti díja, a bűnözési ráta, a környezetszennyezés mértéke, illetve a gyermekgondozás átlagos havi költsége. Ezen mutatók mindegyikében Bécs kiemelkedően teljesített.

A lista második helyén Prága áll. Csehország fővárosában a Portfolio szerint rendkívül sok gyerekprogramot szerveznek. A városban 106 park található, ami a családoknak szintén igen kedvező lehet. A dobogóra még Róma fért fel. Viszont egy magyar város sincs az összesítésben. De mutatjuk a húszas listát.

  1. Bécs, Ausztria
  2. Prága, Csehország
  3. Róma, Olaszország
  4. Helsinki, Finnország
  5. Salzburg, Ausztria
  6. Nürnberg, Németország
  7. Innsbruck, Ausztria
  8. Bergen, Norvégia
  9. Galway, Írország
  10. Trieszt, Olaszország
  11. Párizs, Franciaország
  12. Reykjavík, Izland
  13. München, Németország
  14. Stockholm, Svédország
  15. Hamburg, Németország
  16. Oslo, Norvégia
  17. Koppenhága, Dánia
  18. Arhus, Dánia
  19. Delft, Hollandia
  20. Hannover, Németország

Kijött a friss lista a világ legbiztonságosabb országairól is

Továbbá az Institute of Economics and Peace ebben az évben is publikálta globális békeindexét, ami azt mutatja meg, melyik országok a legbékésebbek, legbiztonságosabbak. Magyarország a lista élmezőnyében szerepel.

Három kategória és 23 különböző tényező alapján rangsorolja a világ országait az intézet. Az elérhető pontszám döntően a társadalmi biztonság és védelem helyzetétől, a folyamatban lévő belföldi, valamint a külföldi konfliktusok alakulásától függ.

Globális összesítésben romlottak az értékek a 2022-es pontszámokhoz képest, a visszaesés 15 éve folyamatosan tart. Ennek ellenére a vizsgált 163 országból 84-ben javult és 79-ben lett rosszabb a mutató.

A legnagyobb visszaesést az orosz-ukrán háborús konfliktus résztvevői szenvedték el, míg a legnagyobb előrelépés Észak-Amerikában, illetve a Közel-Keleten (a jelentést az izraeli háború kitörése előtt állították össze - a szerk.) és Észak-Afrikában volt tapasztalható. Az első 50 helyezett közül csaknem 30-an az európai kontinenst képviselik – köztük hazánk is. Magyarország a 18. helyen áll.

Íme, az első tíz helyezett:

  1. Izland
  2. Dánia
  3. Írország
  4. Új-Zéland
  5. Ausztria
  6. Szingapúr
  7. Portugália
  8. Szlovénia
  9. Japán
  10. Svájc


Ne hagyd ki!