Egyebek mellett gyermekgondozási költségek, lakásbérleti díjak, bűnözési ráták és környezetvédelmi mutatók alapján vizsgálták meg, melyek lehetnek Európa legcsaládbarátabb városai. A lista első helyére Magyarországhoz igen közel fekvő nagyváros került.
Bécs lehet Európa leginkább családbarát városa
A Reassured brit biztosítócég felmérésén 5 pontból 4,58-at ért el Bécs, így az osztrák főváros lehet a leginkább családbarát európai város.
A kontinens városait olyan szempontok alapján vizsgálták és pontozták, mint például egy háromágyas lakás bérleti díja, a bűnözési ráta, a környezetszennyezés mértéke, illetve a gyermekgondozás átlagos havi költsége. Ezen mutatók mindegyikében Bécs kiemelkedően teljesített.
A lista második helyén Prága áll. Csehország fővárosában a Portfolio szerint rendkívül sok gyerekprogramot szerveznek. A városban 106 park található, ami a családoknak szintén igen kedvező lehet. A dobogóra még Róma fért fel. Viszont egy magyar város sincs az összesítésben. De mutatjuk a húszas listát.
- Bécs, Ausztria
- Prága, Csehország
- Róma, Olaszország
- Helsinki, Finnország
- Salzburg, Ausztria
- Nürnberg, Németország
- Innsbruck, Ausztria
- Bergen, Norvégia
- Galway, Írország
- Trieszt, Olaszország
- Párizs, Franciaország
- Reykjavík, Izland
- München, Németország
- Stockholm, Svédország
- Hamburg, Németország
- Oslo, Norvégia
- Koppenhága, Dánia
- Arhus, Dánia
- Delft, Hollandia
- Hannover, Németország
Kijött a friss lista a világ legbiztonságosabb országairól is
Továbbá az Institute of Economics and Peace ebben az évben is publikálta globális békeindexét, ami azt mutatja meg, melyik országok a legbékésebbek, legbiztonságosabbak. Magyarország a lista élmezőnyében szerepel.
Három kategória és 23 különböző tényező alapján rangsorolja a világ országait az intézet. Az elérhető pontszám döntően a társadalmi biztonság és védelem helyzetétől, a folyamatban lévő belföldi, valamint a külföldi konfliktusok alakulásától függ.
Globális összesítésben romlottak az értékek a 2022-es pontszámokhoz képest, a visszaesés 15 éve folyamatosan tart. Ennek ellenére a vizsgált 163 országból 84-ben javult és 79-ben lett rosszabb a mutató.
A legnagyobb visszaesést az orosz-ukrán háborús konfliktus résztvevői szenvedték el, míg a legnagyobb előrelépés Észak-Amerikában, illetve a Közel-Keleten (a jelentést az izraeli háború kitörése előtt állították össze - a szerk.) és Észak-Afrikában volt tapasztalható. Az első 50 helyezett közül csaknem 30-an az európai kontinenst képviselik – köztük hazánk is. Magyarország a 18. helyen áll.
Íme, az első tíz helyezett:
- Izland
- Dánia
- Írország
- Új-Zéland
- Ausztria
- Szingapúr
- Portugália
- Szlovénia
- Japán
- Svájc