Az iskolázottság szintje a 2011-es népszámlálás adataihoz képest növekedett Magyarországon: 2022-ben már a 15 éves és annál idősebb lakosság 22 százaléka rendelkezett diplomával, a lakosság további egyharmada pedig érettségivel. A legfeljebb általános iskolát végzettek aránya 23 százalékra csökkent – a területi különbségek viszont továbbra is jelentősek, írja az Economx.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint 2001 és 2022 között megduplázódott a magyarországi diplomások száma, és elérte az 1,8 millió főt – ez a lakosság 25 százalékát jelenti. Az országos átlag feletti ütemben nőtt a diplomások aránya Budapesten és vonzáskörzetében, az egyetemi városokban (pl. Pécs, Szeged, Debrecen), illetve a Velencei-tó és a Balaton környékén.
Az adatokból szembetűnő a vidéki kistelepülések hátrányos helyzete: a legalacsonyabb végzettségűek jelentős része, minden ötödik lakos Közép-Magyarországon él.
Az országos átlagnál magasabb az alacsony végzettségűek aránya az északkeleti országrészben: Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a 3,7, illetve 4 százalékot is eléri. Ez azonban nem egyenlően oszlik meg – Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, illetve a délnyugati országrészben sok kistelepülésen a lakosság több mint fele legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezett a legutóbbi népszámlálás idején.
Az időskorúak között jellemzőbb az alacsony iskolázottság, ezért az arány jóval magasabb az elöregedett lakosságú településeken.