Tanévkezdés költségei
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Így csökkenthetőek a tanévkezdés költségei

A legtöbb magyar család gyermekenként 20-50 ezer forint közötti tanévkezdési költséggel kalkulál. Az első helyen a kiadások között az írószerek szerepelnek. Íme egy friss felmérés és néhány tanács tanszervásárlás előtt.


A családok közel kétharmada arra számít, hogy idén többe kerül a gyerekek beiskolázása, mint tavaly – derül ki az Erste Bank 16-59 éves népességét reprezentáló, 300 fő megkérdezésével készült magyarországi felméréséből. A legtöbben 20 ezer és 50 ezer forint közötti összeggel kalkulálnak gyermekenként, ugyanakkor a szülők jelentős része, mintegy ötöde szerint a költségek elérhetik akár a 100 ezer forintot is, további 6 százalék pedig még ennél is nagyobb kiadással számol. A kisebb, 6-10 éves gyerekek beiskolázása valamivel kevesebbe kerülhet, az ő szüleik közül a legtöbben 20 ezer és 30 ezer forint közötti költéssel kalkulálnak, míg a nagyobb, 10-18 évesek esetében a 30 ezer és 50 ezer forint közötti összeg a jellemzőbb.


A kiadások típusai közül az írószerek (58 százalék) szerepelnek az első helyen, a taneszközök (57 százalék), mint például a vonalzó és a körző a második helyen, míg a top 3-ba a füzetek (56 százalék) kerültek még be. Sportfelszerelés és táska vásárlásával 46 százalék tervez.

Tízből négy család tudja havi bevételéből kigazdálkodni

A válaszadók 43 százaléka (tavaly 35 százalék) gondolja úgy, hogy a rendszeres havi bevételeiből ki tudja gazdálkodni a költségeket. Ugyanilyen arányban vannak azok, akik már hamarabb elkezdenek félretenni a várható kiadásokra (tavaly még 54 százalék), illetve sokan – például önkormányzatoktól, alapítványoktól, rokonoktól és barátoktól kapott – támogatásból, valamint kölcsönből teremtik elő a hiányzó összeget. A szülők 2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a korábbi években vett már fel hitelt a tanévkezdés finanszírozására.

Néhány kreatív ötlet a költségek csökkentéséhez

A Világgazdaság a Nebulo.hu-tól gyűjtött tanácsot tanszervásárlás előtt:

- Cserélhetünk tanszert az iskolában vagy a baráti körben. Biztosan mindenkinél lapulnak alig használt füzetek, ceruzák, vagy akár iskolatáskák a fiókban, amelyeket más családok örömmel fogadnának.
- Írószernél érdemes a légáteresztő kupakkal ellátott változatokat választani, amelyek nem száradnak ki könnyen, de ha a gyerek véletlenül lenyelne egy kupakot, nem fullad meg.
- Ha grafit- vagy szinesceruzát vásárol valaki, fontos, hogy a bélvastagság 3 milliméter legyen és a hegy középen helyezkedjen el.
- Érdemes kísérletezni olcsóbb márkákkal is, amelyek gyakran ugyanolyan minőséget kínálnak, csak jóval kedvezőbb áron.
- Mielőtt radírt vásárolna valaki, tesztelje, hogy képes-e eltávolítani a grafitot a papírról anélkül, hogy maszatolna. Ha a radír túl kemény, akkor valószínűleg nem lesz a gyermek kedvence.
- Gyurma vásárlásakor jó figyelni a gyurma állagára és szagára is. Egy magas minőségű gyurma puha, könnyen formázható, és nem bocsát ki kellemetlen, olajos szagot.
- Az online vásárlási lehetőség és a nagyáruházak kínálata csábító lehet, azonban érdemes a tanszerekért szaküzletekbe látogatni.

Ne hagyd ki!