Egyáltalán nem növeli az agydaganat kialakulásának kockázatát a mobiltelefon-használat – jelentette ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss tanulmánya, mely az elmúlt 30 év 63, a témában született tanulmányának eredményeit összegezte.
A WHO által vizsgált tanulmányok 1994 és 2022 között születtek, 10 különböző ország 11 kutatóműhelyében, és kivétel nélkül a rádiófrekvenciával való érintkezés élettani hatását vizsgálták. Ezzel működnek egyebek mellett a mobiltelefonok, a tévék, a radarok, és a bébiőrök is - írja a Világgazdaság.
Egyetlen főbb tanulmány sem jutott arra az eredményre, hogy lenne összefüggés a telefonhasználat és a rákos megbetegedések kialakulásának valószínűsége között – összegezte a publikációt Mark Elwood, az új-zélandi Aucklandi Egyetem rákepidemiológiai professzora.
Nagy terhelés alatt sincs kapcsolat
A WHO által összegzett kutatások gyermekeket és felnőtteket egyaránt vizsgáltak, és nem csak a hétköznapi mobilhasználókat vizsgáltak, hanem olyanokat is, akik munkakörükből fakadóan gyakorlatilag minden nap, egész nap rádiófrekvenciás eszközök között dolgoznak. Itt sem találtak összefüggést.
A svédek védenék a gyerekeket az IT eszközöktől
Ettől függetlenül nem árt a mértékletes okoseszköz-használat. "A kétévesnél fiatalabb gyerekeket minden képernyőtől távol kell tartani" - derült ki a svéd egészségügyi hivatal e heti közleményéből. A két és ötéves kor közöttiek képernyő előtt töltött idejét napi egy órára kell korlátozni, a 6 és 12 év közötti gyerekek esetében pedig legfeljebb egy-két órára. A 13 és 18 év közötti fiatalok legfeljebb napi két-három órát tölthetnek képernyő előtt az ajánlás szerint.