Sokfelé a világban főleg a leveléért termesztik
Fotó: Shutterstock

Gazként irtjuk, pedig egészséges levélzöldség

Sokfelé termesztik, viszont Magyarországon jellemzően gyomként irtják. Pedig a június közepétől késő őszig nyíló fehér libatop egészséges levélzöldség. Azonban mellette több, meglehetősen alulértékelt, vadon is termő növénnyel rendelkezik az ország, például a kövér porcsinnal és a kövirózsával.


Irtjuk a fehér libatopot, pedig egészséges zöldség

A fehér libatopot Magyarországon jellemzően gazként irtják, azonban például Kanadában termesztett haszonnövény. A levelei hasonlítanak a liba lábára, ezért libatalpnak is nevezik. A méhek bőségesen hordják róla a virágport, így gyakran a virágmézek egyik összetevője.

Egyre több táplálékkiegészítőt, vitaminkészítményt kell szednie az embereknek az egészségük valamilyen fokú megőrzésére, mert nem ismerik azokat a növényeket és felhasználhatóságukat, amik a lábaik előtt hevernek egy-egy sétájuk alkalmával, vagy akár a kertjükben is felütik a fejüket, netán elszaporodnak

- célzott például a fehér libatopra Medveczki Zoltán erdész szakirányító és gomba szakellenőr a Hello Vidéknek.

Hozzátette, a libatop a nem művelt területeken és a kertekben való tömeges előfordulása, valamint a magas kalcium-, fehérje- és vastartalma miatt vadon termő zöldségnövénynek számít. Saláták, levesek és ivólevek készítésére is alkalmas, jellemzően mégsem hasznosítják. Pedig a fogyasztása segíthet idegbántalmak, menstruációs zavarok, máj-, vese és hólyagbántalmak, valamint hasmenés ellen is. A teája pedig erősítő, étvágyjavító és vizelethajtó hatású.

Értékes gyógynövény a kövér porcsin is

Azonban nem a fehér libatop az egyetlen egészséges növény, amelyet gyakran gazként kezelnek a hazánkban. A kövér porcsint úgy is ismerik, mint disznója, disznóporcsin, kövérfű, kövérke, kövérlányka vagy poncsér. 30 centi magasra is megnövő egynyári növény, húsos, kúszó szárral és pozsgás, sötétzöld, fényes levelekkel. Akik gyógynövényként gyűjtik, a savanykás íze miatt leginkább főzve fogyasztják.

A kövér porcsin súlyának több mint 15 százalékát adják az olyan esszenciális zsírsavak, mint az omega-3 és az alfa-linolénsav. Ezekből származik a gyulladás- és véralvadásgátló tulajdonsága. C- és E-vitaminban is gazdag, valamint béta-karotin- és glutation-tartalma miatt antioxidáns és immunerősítő hatása is van. A vér koleszterin- és cukorszintre kifejtett hatásával az artériákat is védi. Ásványi sókat is tartalmaz: kalciumot, káliumot, magnéziumot és foszfort. Mézgája lágyító hatású, frissítő, sebgyógyító, víz- és féreghajtó. Elrágva erősíti a foggyökereket és megszünteti a fogínyvérzést. Belsőleg alkalmazva szívproblémák, illetve érrendszeri betegségek megelőzésére is ajánlott. Külsőleg izomgörcsök fellazítására használatos. Mindezek miatt sokan az öregedés folyamatának lassítására alkalmas csodanövényként tartják számon.

Az üzletekben teaként, illetve kapszulás formában is kapható. Egy doboz porcsinkapszula jellemzően 5-10 ezer forint között alakul.

A porcsinfű teáját vese- és hólyagbántalmak, vesekőképződés esetén fogyaszthatjuk. Prosztata-megnagyobbodásra, illetve prosztatagyulladásra is ajánljuk. Vérzéscsillapító hatása miatt gyomor-, bél- és tüdővérzés esetén is alkalmazható. Bélhurutnál, valamint bélférgesség esetén is fogyasztható

- idéztük Lopes-Szabó Zsuzsát, az egykori bükki füvesember, Szabó Gyuri bácsi lányát.

A kövirózsa, mint szupernövény

Hasonló cipőben jár egy másik, Magyarországon szintén elterjedt növény, a kövirózsa is. Leginkább dísznek tartják, gyógyhatásai miatt kevesen termesztik. Pedig igen gazdag például flavonoidokban, szabad aminosavakban, fenolkarbonsavban és C-vitaminban. A nedve gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, valamint baktérium és vírusölő hatású.

A kövirózsát a hűtő és összehúzó hatása miatt leginkább külső felhasználásra javasolják, például gyulladt kelésekre, orbáncra, rovarcsípésre, horzsolásra, vágásra, égésre. A présnedvét a népi gyógyászat jellemzően középfülgyulladások kezelésére használja.

A kozmetikai ipar elsősorban gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásai miatt alkalmazza, egyebek mellett bőrregeneráló készítményekhez, napozás utáni testápolókhoz, de előfordul masszírozókrémekben és bőrnyugtatókban is.

A levelei leforrázva, teaként torokgyulladásra, hörghurutra, kisebesedett száj és afta gyógyítására is alkalmasak lehetnek.

Ne hagyd ki!