Ausztráliában hétfőn lépett életbe a "kikapcsolási jogról" szóló törvény, amely szerint a munkavállalónak nem kell megválaszolnia munkaidőn kívül a munka ügyben érkező megkereséseket.
Az ausztrál dolgozók mostantól figyelmen kívül hagyhatják azokat a munkahelyi hívásokat és e-maileket, amelyek munkaidő után érkeznek és megzavarják az otthoni életüket, köszönhetően az új „kikapcsolási jogról” szóló törvénynek. Ennek célja, hogy ne hatoljanak be a magánéletbe az emailek és a telefonok – írja a Reuters.
A hétfőn hatályba lépett új szabály azt jelenti, hogy a legtöbb esetben a munkavállalókat nem lehet büntetni azért, ha munkaidőn kívül nem hajlandóak elolvasni vagy megválaszolni a munkaadójuk által küldött üzeneteket.
Franciaország volt az úttörő
A változtatásokkal Ausztrália is csatlakozik ahhoz a nagyjából két tucat - főként európai és latin-amerikai - országhoz, amelyek hasonló törvényeket hoztak. Az úttörő Franciaország 2017-ben vezette be a szabályokat, egy évvel később pedig 60 000 euró (közel 24 millió forint) bírságot szabott ki a Rentokil Initial kártevőirtó cégre, amiért az egyik alkalmazottjától megkövetelte, hogy mindig bekapcsolva legyen a telefonja.
A munkaadó is segíthet
A munka-magánélet egyensúly a Covid-járvány óta felértékelődött, a fiatalabb generációknál már az egyik legfontosabb tényező a munkahely-választásnál. Akadnak cégek (Németországban például a Volkswagen, a BMW, a Daimler, a Telekom), amelyek szerződésben biztosítják az elérhetetlenséghez való jogot, a munkaidő után már nem továbbítják az emaileket az alkalmazottaknak.