Apasági szabadság: lazítanak a szabályokon

Nem kell a gyermek születése után két hónapon belül kivenni a tíz napos apasági szabadságot, erre a tervezet szerint négy hónap áll majd rendelkezésre.


A szerdán benyújtott foglalkoztatási törvénycsomag értelmében duplájára, a jelenlegi két hónapról négyre emelkedhet az apasági szabadság igénybevételéhez rendelkezésre álló időtartam.

Az apasági szabadság az apa kérésének megfelelő időpontban, legfeljebb két részletben vehető igénybe, így a családi körülményekhez teljes mértékben igazítható - írja a Portfolio.

Van egy apró szépséghiba

A magyar törvényhozás 2023. január 1-től hosszabbították meg az apaszabadság mértékét, egy EU-s irányelv nyomán ötről tíz napra. (Az irányelv szerint egyébként akár 30 napot is lehetett volna adni, de minimum 10-et kellett.)

A munkavállalók az apaszabadság idején azonban csak 5 napra kapják meg a távolléti díj 100%-át, a következő 5 napra a távolléti díjnak csak a 40%-a jár. A munkavállaló számára nem kötelező az apasági szabadság kivétele, így az sem, hogy az összes lehetséges, a rendelkezésére álló napot kivegye.

Az apasági szabadság első öt munkanapjára a munkavállaló részére járó távolléti díj és az azt terhelő munkáltatói közteher összege a munkáltató részére a központi költségvetésből kerül megtérítésre az apasági szabadság igénybevételéről és az azzal összefüggő költségek megtérítéséről szóló 535/2022. (XII.21.) Korm. rendelet 1. § alapján.

Akadnak nagyvonalú cégek

Vannak azonban munkáltatók, amelyek a juttatási csomag részeként hosszabb apasági szabadságot adnak, és akár a teljes időtartamra fizetik a távolléti díj 100%-át. Ezek jellemzően nagy, nemzetközi cégek, amelyek ezzel az eszközzel is támogatják a munka-magánélet egyensúlyát és erősítik a megtartást.

Ne hagyd ki!