Ezzel tehetsz sokat a magas vérnyomás ellen
Fotó: Shutterstock

Ezzel tehetsz sokat a magas vérnyomás ellen

Lift helyett lépcsőzés, közeli boltba autózás helyett séta vagy bicikli. Apróságokkal sokat tehetünk a vérnyomásunk csökkentéséért. Egy brit kutatás szerint napi 5 perc is rengeteget ér.


Napi öt perc extra mozgás azonban segíthet csökkenteni a magas vérnyomást. Ez az eredménye a University College London (UCL), valamint a Sydney-i Egyetem kutatásának, amikor azt vizsgálták, hogy egy kicsivel több erőfeszítés milyen hatással lehet a “csendes gyilkos” ellen.

A kutatók körülbelül 15 000 ember adatait rögzítették, akik 24 órán át viseltek aktivitáskövetőt. Ezzel figyelték meg a vérnyomásuk és a napi mozgásuk közötti kapcsolatot. Mint kiderült: már az is segíthet, ha beépíti öt perc extra mozgást a napi rutinjába. Lehet ez lépcsőzés vagy akár a boltig történő kerékpározás is – már ez is látványos eredményt ért el a vérnyomás csökkentésében - írja a HVG.

10 százalékkal csökkenthető a szívbetegségek kockázata

A sok testmozgást nem végző embereknél a séta is lehet pozitív hatással a vérnyomásra, de az érdemi változáshoz a szív- és érrendszer nagyobb mértékű megterhelése szükséges.

A szívritmust öt percre megnövelő gyakorlatokkal a szisztolés (SBP) vérnyomás 0,68 higanymilliméterrel (Hgmm), míg a diasztolés (DBP) 0,54 higanymilliméterrel csökkent. Populációszinten a kutatók szerint az SBP 2 Hgmm-es, és a DBP 1 Hgmm-es csökkenése már 10 százalékkal csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.

Korábban írtunk arról, hogy táplálkozásunkkal is nagyon sokat tehetünk azért, hogy vérnyomásunk visszakerüljön a normál tartományba. A magas vérnyomás csökkentéséhez különféle ételek is hozzájárulhatnak.

A levelesek: a spenót, a brokkoli, a kel vagy a fejes káposzta,
a bogyós gyümölcsök, mint amilyen az eper, vagy a szeder,
a joghurt hozzáadott cukor nélkül alacsony zsírtartalommal,
a halakban szintén sok a kalcium, így a különféle halkonzervek és a szardínia is jó megoldás lehet, de ne féljünk a friss halaktól sem,
az olyan olajos magvak, mint a tökmag, a napraforgómag és lenmag gazdagok magnéziumban
a káliumban magas cékla, és a belőle készült ivólé
a fokhagyma fokozza a szervezetben a nitrogén-monoxid termelődését,
a sótlan pisztácia, de akár a mandula is,
az olívaolaj,
a rostban gazdag különféle hüvelyesek, mint a bab, a lencse, vagy a borsó,
a legalább 50-70 százalékos kakaótartalmú étcsokoládé.

Ne hagyd ki!