Július 30-án aggasztó adatokat közölt a KSH a magyar gazdaság állapotáról. Az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal csökkent a GDP, éves összevetésben pedig mindössze 1,5 százalékos volt a növekedés. Mindez jelentősen alulmúlta az elemzői várakozásokat. Mi állhat a gyengélkedés hátterében?
Kevesebbet termelnek a gyárak
A Telex által megszólaltatott közgazdászok szerint az egyik ok az ipar gyenge teljesítménye. Részben a kínai autóipar felfutása, részben a koronavírus-járvány utólagos hatásai miatt a gyárak jelenleg nem tudnak százszázalékos kapacitással menni. Beszámolók szerint a kecskeméti Mercedes-gyár is visszaáll háromról két műszakos termelésre, ami 33 százalékos termeléscsökkenést is jelent.
Óvatosak a cégek a beruházásokkal
A következő nagy problémahalmaz a beruházások elégtelensége. Itt szerencsére a kamatkörnyezet változásával már látni a fényt az alagút végén, hiszen a kamatok elkezdtek esni. Magyarországon azonban a kormány folyamatosan különadókat vezet be, Ilyen szabályozási, adózási rizikó mellett a cégek biztonsági megfontolásból is tartalékolnak, nem fejlesztenek.
Gyengélkedő lakossági fogyasztás
A harmadik drámai elem még mindig a lakossági fogyasztás. 2023-ban az áthárított adóterhek és a részben ebből fakadó magas infláció kiárazta a fogyasztást. Idén a havi adatok alapján az április volt még valamennyire biztató, akkor nemcsak az élelmiszer-fogyasztás, de az iparcikkek kereslete is nőtt. Májusban újra csak az élelmiszer-fogyasztás emelkedett, más nem. A költségvetésnek és a hazai GDP-nek nagyon hiányzik a fogyasztásból eredő forgalmi adó.