Tavaly 4248 milliárd forinttal nőtt a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona. A nagy meglódulás a negyedik negyedévben volt, akkor 1772 milliárddal gyarapodott az összeg.
A végösszeg is tekintélyes, a jegybank frissen közölt adatai szerint a háztartások nettó pénzügyi vagyona tavaly, az év utolsó napján 54 544 milliárd forintot tett ki. Az MTI grafikonján jól látható, hogyan emelkedett évről évre háztartások vagyona (ezek csak a pénzeszközök).
Fotó:MTI
Még mindig szeretjük a készpénzt
- A háztartások vagyonának csaknem 40 százalékát, 26 393 milliárd forintot részvények és üzleti részesedések tették ki, amelyek állománya tavaly 1388 milliárd forinttal, ebből a negyedik negyedévben 698 milliárd forinttal nőtt.
- A háztartások kezén forgó tőzsdei részvények értéke az év végén 1161 milliárd forinton állt, 179 milliárd forinttal nőtt a negyedik negyedévben és 227 milliárd forinttal a tavalyi évben.
- A háztartások pénzügyi eszközeinek 27,4 százaléka 18 100 milliárd készpénzben és bankbetétben feküdt az év végén, amiből 5493 milliárd forintot a készpénzállomány tett ki, 625 milliárddal többet az egy évvel korábbinál.
Ha szereted a statisztikákat, ITT megtalálod a részletes adatokat.
Az MNB jelentése szerint a háztartások nem konszolidált pénzügyi eszközeinek állománya a múlt év végén a GDP 139,5 százalékát, a kötelezettségei (vagyis a hitelei, adósságai) a GDP 24,4 százalékát tették ki, így a nettó pénzügyi vagyonuk elérte a GDP 115,1 százalékát. Ha ezt lefordítjuk, az jön ki, hogy a magyar háztartásoknak több pénzük van, mint amennyit az ország egy év alatt megtermel.