Több mint 1600 fiatal tűnt el az önkéntes pénztári szektorból tavaly az MNB friss számai szerint. Ezzel az 1,068 millió önkéntes tagból mindössze 42 ezer főt tesznek ki a fiatalok. Nyolc év alatt pedig 36 százalék a csökkenés.
Egy év alatt 43,6 ezer főről 42 ezer fő közelébe esett vissza a legfiatalabb (16-29 év közötti) önkéntes pénztári tagok száma, ami 4%-os csökkenést jelent. Rosszabb a kép, ha 2016-ig megyünk vissza, ahonnan az MNB közli az adatokat: ez esetben már 36%-os a csökkenés mértéke - írja a Portfolio.
A következő korosztálynál - a 30-44 év közöttieknél - is van visszaesés: egy év alatt itt 8, nyolc év alatt pedig szintén 36%. Egyedül az idősebb, 45-59 és 60 feletti korosztályban lévők taglétszáma tudott növekedést felmutatni.
A fiatalabb pénztártagok vagyona javarészt stagnál, inkább az idősebb korosztály tesz többet félre a nyugdíjas évekre.
Több a befizetés összességében
Befizetésekben megmaradt a lendület a második negyedévben. Az MNB friss számai szerint a második negyedévben a tagoktól több mint 31 milliárd forintnyi hozzájárulás folyt be, ehhez jött még hozzá a munkáltatók közel 12 milliárdos hozzájárulása, amellyel így a legerősebb első félévet tudhatja maga mögött a szektor.
Önkéntes pénztárak: valahol 17 százalékos hozam
Korábban írtunk arról, hogy több önkéntes nyugdíjpénztár is 10% feletti féléves hozamot ért el. A klasszikus portfóliók idei eddigi teljesítménye között viszonylag nagy a szórás, de kiemelkedik az Aranykor klasszikus portfóliója 5,5%-os féléves hozammal.
Azok a portfóliók hoztak idén eddig magasabb hozamokat, amelyek magasabb kockázatot vállalnak, vagyis a magasabb részvényarányt tartó növekedési, lendület és kockázatvállaló konstrukciók. Ezek között is kiemelkedik két szolgáltató, az Allianz Kockázatvállaló és az OTP Dinamikus portfóliója, előbbi 17%, utóbbi 14,75%-os féléves hozamnál jár. Nem sokkal van lemaradva mögöttük az Aranykor ESG Dinamikus és a VIG MegaTrend portfóliója 12,71% és 12,20%-os hozammal.