Több önkéntes nyugdíjpénztár is 10% feletti féléves hozamot ért el. A legjobban a kockázatvállalóbb portfóliók teljesítettek. A magánnyugdíjpénztárak hozama szerényebb lett. Az MNB statisztikáit a Portfolio elemezte.
Önkéntes pénztárak: valahol 17 százalékos hozam
A klasszikus portfóliók idei eddigi teljesítménye között viszonylag nagy a szórás, de kiemelkedik az Aranykor klasszikus portfóliója 5,5%-os féléves hozammal.
Azok a portfóliók hoztak idén eddig magasabb hozamokat, amelyek magasabb kockázatot vállalnak, vagyis a magasabb részvényarányt tartó növekedési, lendület és kockázatvállaló konstrukciók. Ezek között is kiemelkedik két szolgáltató, az Allianz Kockázatvállaló és az OTP Dinamikus portfóliója, előbbi 17%, utóbbi 14,75%-os féléves hozamnál jár. Nem sokkal van lemaradva mögöttük az Aranykor ESG Dinamikus és a VIG MegaTrend portfóliója 12,71% és 12,20%-os hozammal.
Magánnyugdíjpénztárak: 7-10 százalék között
A magánnyugdíjpénztárak között a növekedési portfóliók teljesítettek a legjobban, 7-10% közötti hozamokkal idén eddig. A Szövetség Nyugdíjpénztár növekedési portfóliója emelkedik ki a mezőnyből, amely hat hónap alatt 9,37%-os teljesítményt ért el.
Nyugdíjpénztári befizetések: nem vész el az szja-visszatérítés
A nyugdíjpénztári tagság nemcsak az előtakarékosság miatt előnyös, hanem személyi jövedelemadónkat is csökkenthetjük. Az éves befizetések 20 százaléka, maximum 150 ezer forint jár vissza. A Pénztárszövetség a közelmúltban felhívta a figyelmet, hogy nem feltétlenül vész el ez az szja-visszatérítés akkor sem, ha az szja-bevallásban májusban elmulasztottunk rendelkezni. Ilyenkor önellenőrzés beadásával pótolhatjuk a rendelkezést.
Fő szabály szerint erre a bevallás évét követő öt évben van lehetőségünk: azaz ha idén elfelejtettük, egészen 2029 végéig megtehetjük. Másképpen: ha az utóbbi öt évben – néha vagy akár mindig – elmulasztottunk nyilatkozni a megtakarítás után járó szja-visszatérítésről, idén év végéig utólag, akár öt évre visszamenőleg is nyilatkozhatunk.