Az általuk elvárt kormányzati lépésekről nyilatkozott a Nyugdíjas Parlament Országos Egyesületének (NYPOE) elnöke. A szakember szerint a szükséges döntések meghozatalára az idősek és a nyugdíjasok elismerése érdekében kimondottan nagy szükség lenne.
Nagyra nyílt a nyugdíjolló
Karácsony Mihály a nyugdíjas parlament elnöke az InfoRádió-ban kifejtette, azt szeretnék, hogy a jelenlegi 65 éves nyugdíjkorhatár ne emelkedjen tovább a mostani kormányzati ciklusban. Emellett felhívta rá a figyelmet, hogy az úgynevezett nyugdíjolló szárai egyre messzebbre kerülnek egymástól. Fokozatosan nő az átlagbérek és az átlagnyugdíjak közötti távolság, valamint a nyugdíjak között is nagyobbak a különbségek.
Vannak, akik nagyon jelentős, millió forint fölötti nyugdíjjal rendelkeznek, egymillió ember viszont 120 ezer forint alatti folyósításból kell, hogy megéljen, ami feszültségekhez vezet
– nyilatkozta Karácsony Mihály.
Megemlítette, hogy régiónként is jelentős különbségeket tapasztalni. Amíg például Budapesten 178-180 ezer forint körül van az átlagnyugdíj, addig Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében nagyjából 118 ezer forint.
Egyeztetést remélnek
Az Országos Nyugdíjas Parlament a fent említett problémákat szeretné sorra venni a kormánnyal és a parlamenttel, és együttműködve velük megtalálni ezekre az orvosságot. De fogadókészséget remélünk azzal kapcsolatban is a döntéshozók részéről, hogy az idei ciklusban nem emelik tovább a 65 éves nyugdíjkorhatárt
– idézi a portál az elnököt.
A szakember a legfontosabbnak a nyugdíjak rendezését tartja. Az NYPOE célja az, hogy nyugdíjemeléskor vegyék figyelembe a vegyes indexálást. Emellett a duplájára emelnék a legalacsonyabb ellátások rendezésére szolgáló keretet (méltányossági nyugdíj megállapítás, méltányossági nyugdíj emelés és egyszeri segély), melynek mértéke 4-5 éve változatlan.
Karácsony Mihály úgy véli, hogy a 30 százalékos élelmiszer-drágulást nem kompenzálja az átlagos inflációhoz igazított növekedés sem. Ezért támogatnának valamilyen élelmiszerre beváltható eszközt, amire volt példa korábban is.
Sok a kérdés a nyugdíjkorhatár körül
Karácsony Mihály korábban is kifejtette, hogy nem ért egyet azzal, hogy „a demográfusok véleményét veszik alapul, akik kiszámolják a születéskor várható élettartamot, és ehhez a 70-80 év múlva elérkező állapothoz akarják igazítani a mindenkori nyugdíjkorhatárt.” Ez az ötlet egyébként a jegybanki javaslatcsomagban jelent meg.
A korhatárhoz azért sem jóhozzányúlni, mert így is sokan küzdenek egészségügyi problémákkal a nyugdíjba vonulásuk előtti években. A férfiak 38 százaléka pedig meg sem éri a nyugdíjazását.