Csúcson a nyugdíj- és egészségpénztári megtakarítások
Orbán a 13. havi nyugdíj megőrzéséről és a nyugdíjprémiumról

Ennyit teszünk félre nyugdíjra és az egészségünkre

Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak összesített taglétszáma átlépte a 2,1 millió főt, a vagyon június végére elérte a 2,1 ezer milliárd forintot. Az ÖPOSZ legújabb elemzése szerint egy átlagos nyugdíjpénztári tag kezelt vagyona 1,96 millió forint, közel 20 százalékkal több, mint egy évvel korábban.


„10 év alatt megduplázódtak az első félévi befizetések a nyugdíjpénztárakban és az egészségpénztárakban egyaránt” – emelte ki Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke.

A nyugdíjpénztári tagok befizetései a negyedév folyamán pedig 21 milliárd forintot tettek ki, bő 20 százalékkal felülmúlva 2023 hasonló időszakának értékét. E látványos növekedésnél kisebb mértékben, de a munkáltatók hozzájárulásai is bővültek, év/év alapon 2,6 százalékkal, ami viszont negyedéves összehasonlításban több mint 16 százalékos pluszt jelent. Mindezek eredményeként a munkavállalók a nyugdíjpénztári bevételek növekvő részét, 63,5 százalékát adták a második negyedévben.

Az egy főre jutó átlagos vagyon nagysága újabb csúcsot ért el a teljes tagság viszonylatában: ez az időszak végén 1,96 millió forintot tett ki, mintegy 21 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbi értéket. Megjegyzendő, hogy a nyugdíjhoz közel álló, régebb óta öngondoskodó pénztártagok megtakarításai ennek többszörösét mutatják.

53 ezerrel több tag az egészségpénztárakban

Az önkéntes egészségpénztárak tagsága ugyanakkor továbbra is kitartó növekedést mutat, a második negyedév végén már több mint 1,06 millióan választották ezt az öngondoskodási formát, vagyis egy év alatt több mint 53 ezerrel bővült a létszám.

Az egészségpénztárakban kezelt összesített megtakarítás az időszak végére meghaladta a 87 milliárd forintot, ami az egy esztendővel korábbinál 15 százalékkal magasabb értéket jelent. A munkáltatók éves összevetésben közel 14 százalékkal utaltak többet pénztártag munkavállalóiknak, akik pedig ennek majdnem kétszeresével, 26 százalékkal növelték befizetéseiket.

A pénztártagok továbbra is aktívan élnek az egészségpénztári megtakarítások sokszínű felhasználási lehetőségeivel. A második negyedévben a legnagyobb emelkedést ismét a lakáscélú jelzáloghitelek törlesztéséhez kapcsolódó kifizetések mutatták (éves szinten 44 százalék), míg a klasszikus egészségpénztári szolgáltatásokra 22, életmódjavító egészségpénztári szolgáltatásokra pedig bő 9 százalékkal költöttek többet a tagok.

Az egészségpénztári és nyugdíjpénztári tagsággal adónkat is csökkenthetjük: 20 százalékos szja–visszatérítés vehető igénybe évi 150 ezer forintig. Ezt 750 000 forintos éves befizetéssel lehet maximálisan kihasználni.

Fél év alatt 15 százalékos hozam!

Nemrég írtunk arról, hogy több önkéntes nyugdíjpénztár is 10% feletti féléves hozamot ért el. A legjobban a kockázatvállalóbb portfóliók teljesítettek. Azok a portfóliók hoztak idén eddig magasabb hozamokat, amelyek magasabb kockázatot vállalnak, vagyis a magasabb részvényarányt tartó növekedési, lendület és kockázatvállaló konstrukciók. Ezek között is kiemelkedik két szolgáltató, az Allianz Kockázatvállaló és az OTP Dinamikus portfóliója, előbbi 17%, utóbbi 14,75%-os féléves hozamnál jár. Nem sokkal van lemaradva mögöttük az Aranykor ESG Dinamikus és a VIG MegaTrend portfóliója 12,71% és 12,20%-os hozammal.

Ne hagyd ki!