Az Európai Unió sereghajtói között van a magyar nyugdíjrendszer az Allianz friss nyugdíjjelentésének rangsorában. A biztosító kutatása arra is rávilágít, mely területeken keresendők a nyugdíjrendszerünk legnagyobb problémái.
Az Unió sereghajtói között a magyar nyugdíjrendszer
Az Allianz friss, 2023-as nyugdíjjelentése a világ nyugdíjrendszereit és azok kilátásait vizsgálja. Három szempont alapján hasonlítja össze és pontozza azokat (az alacsonyabb pont a kedvezőbb értékelés), majd a pontok alapján rangsort állít fel. A biztosító kutatása rávilágít, az elmúlt három évben javult az európai nyugdíjrendszerek helyzete, de az uniós országok pontszámai között jelentős eltérések vannak.
Az Allianz nyugdíjmutató indexe (API) speciális, hiszen a biztosító maga hozta létre. A mutatójuk három részből tevődik össze. Van egy aktuális gazdasági és demográfiai kiindulópontja, valamint értékeli a nyugdíjpillérek fenntarthatóságát, illetve a nyugdíjrendszer megfelelőségét az adott ország időseinek helyzete alapján. A három területet külön pontozzák egy 1-től 7-ig terjedő skálán (ahogyan korábban említettük, minél alacsonyabb a pontszám, annál kedvezőbb az értékelés), majd ezeket súlyozzák és összesítik.
A biztosító indexe alapján az Európai Unió átlagértéke 3,4 pont. A legjobb helyezést Dánia érte el 2,2-es pontszámmal. Magyarország 3,7-es összpontszámot kapott, holtversenyben Csehországgal, Horvátországgal, Szlovákiával és Szlovéniával. Az uniós országok ezen csoportja mögött csak három ország végzett az EU-ban: Ciprus (3,9), Lengyelország (4,0) és Románia (4,3).
A három részterület közül a legjobb értékelést a megfelelőségre kapta hazánk (3,4 pont). A magyar nyugdíjrendszer fenntarthatóságát csak 3,8-asra értékelték, valamint úgy tűnik, a legnagyobb gyengeségei az aktuális demográfiai és gazdasági pilléreiben keresendők (4,2-es értékelés).
A konvergenciaprogram számaiból körvonalazódik a jövő évi nyugdíjemelés
A kötelezettségének eleget téve a magyar kabinet április végéig készítette és küldte el a konvergenciaprogramját Brüsszelbe. A program mutatja, hogy a kormány 2024-re 6 százalékos inflációt vár. Ennek értelmében 6 százalékos lehet a nyugdíjemelés mértéke is a következő év januárjában.
Ez az átlagnyugdíjjal számolva valamivel több, mint 12 ezer forint pluszt jelenthet havonta, amennyiben nem kerül sor nyugdíjkiegészítésre. Hozzá kell tenni, a tavalyi évhez hasonlóan idén is módosíthat a kormány a prognózisain a bizonytalan gazdasági környezet miatt.
A nyugdíjasokat érintő másik fontos mutató a GDP várható alakulása, ami a nyugdíjprémiumra van hatással. A kormány 3,5 százalékos gazdasági növekedés felett ad prémiumot a nyugdíjasoknak. Azonban ennek a lehetősége idén gyakorlatilag kizárt: a várt „növekedés” mínusz 1,5 százalék.