Majd az állam bácsi segít: még mindig "kiskorú" a magyar társadalom
Fotó: 123rf

Majd az állam bácsi segít: még mindig "kiskorú" a magyar társadalom

Felelősséget vállani nem könnyű. Megoldani és nem várni a megoldást szintén nem az. De az, hogy 30 évvel a rendszerváltozás után 10 emberből 7 még mindig csak az államtól várja a segítséget a gazdaságban már ijesztő. Az, hogy az egyes embernek is lehet felelőssége a gazdaság helyreállításában, egy friss kutatás szerint mindössze tízből 1 embernek jut eszébe...
Az Ipsos 29 országban elvégzett, a Covid-19 járványt követő gazdasági visszaesést elemző lakossági kutatása a magyarok karakteres, nemzetközi áltagtól gyakran élesen eltérő véleményét tükrözi. Az összesen 21.503, Magyarországon 500 felnőtt lakos megkérdezésével készült nemzetközi vizsgálat egyértelművé tette: a magyarok a gazdaság legnagyobb szereplőire hárítják a helyreállítás felelősségét.



Az egyén felelőssége

Fotó: Ipsos

A globális rangsorban a helyi „kormányzathoz" (34%) képest ugyan fele annyian, de a „nagyvállalatokhoz" hasonlóan 17 százaléknyi csoport első helyen említette az „egyének", azaz a lakosság felelősségét a gazdaság helyreállításában. Ehhez képest a magyarok felfogásában az utolsó helyen szerepelnek az állampolgárok (3%), azaz maguk a fogyasztók a legkevésbé sem vennék magukra a gazdaság beindításával járó plusz terheket.

A kormányzat felelőssége

A magyar lakosság, az oroszokhoz hasonlóan az állam gondoskodására támaszkodik leginkább (88% és 91% említés), míg számos európai nemzet, így például a lengyel, a román, a francia a globális átlagnál jóval kevésbé várja el a kormányzat gazdaság-helyreállító intézkedéseit, és gyakran a nagyvállalatokat (Románia esetén magukat a lakosokat) is nagyobb felelőséggel ruházza fel.

Ne hagyd ki!