Energiaital.

Aggasztóan sok energiaitalt isznak a magyar kamaszok

A kormánypártok legújabb törvényjavaslata miatt új lendületet kapott a fiatalok energiaital-fogyasztásáról szóló vita.


A Fidesz-KDNP két parlamenti képviselője, Hollik István és Nacsa Lőrinc hétfőn benyújtott javaslata szerint be kellene tiltani a 18 éven aluliaknak történő energiaital-árusítást, mert ezek a termékek rossz hatással vannak a gyerekek szervezetére. Az előterjesztők felhívták arra is a figyelmet, hogy évente átlagosan 100 kiskorút kell kórházba szállítani energiaitalok túlzott fogyasztása miatt.

Ennek apropóján a G7 gazdasági magazin utánajárt annak, hogy mégis mi a helyzet a magyar lakosság – ezen belül a kiskorúak – energiaital-vásárlási szokásaival.

A lap egy 2018-as felmérésre hivatkozva azt írja, hogy ez a kérdéskör 5 éve is aggasztónak tűnt: a kamaszok 78 százaléka már akkor is ivott energiaitalt, 13 százalékuk pedig rendszeres „nagyfogyasztónak” számított. Emellett minden ötödik 10-14 éves gyerek napi szinten ivott ilyen típusú üdítőt reggelire, az előbb felsorolt arányok pedig az elmúlt években csak nőttek.

A G7 ezután a NielsenIQ piackutató friss vizsgálatát is bemutatta, amely elsősorban a bevételekre fókuszált: a cég szerint 2022 augusztusa és 2023 júliusa között a hazai fogyasztók 64 milliárd forint értékben 64 millió liter energiaitalt vásároltak. Ez ugyan a megelőző évhez képest 4 százalékos csökkenést jelent, azonban az elmúlt esztendőkben két számjegyű növekedés is előfordult, így tehát az összkép már közel sem olyan pozitív.

A NielsenIQ emellett egy korábbi kutatásában azt is megállapította, hogy az energiaitalok olyan népszerűek a hazai piacon, hogy gyakorlatilag „bérelt helyük van a Top 20 élelmiszer között”.

Na de mi is a baj pontosan ezekkel az üdítőkkel? A válasz nagyon egyszerű: a bennük található koffeinre könnyen rá lehet szokni, és túl is lehet adagolni azt. A G7 leírása szerint egy 2,5 decis dobozban 80 milligramm koffein van. Ez a mennyiség körülbelül egy liter kóla, vagy egy átlagos presszónál kicsit nagyobb adag kávé koffeinmennyiségével egyezik meg.

A Magyar Energiaital Szövetség azonban nemtetszését fejezte ki a tervezettel kapcsolatban, ugyanis szerintük ezeket az italokat eleve nem lehet kiskorúaknak ajánlani, illetve úgy gondolják, ha bevezetnek egy ehhez hasonló törvényt, akkor a kólákat és a kávékat is hasonló módon kellene korlátozni.

Nacsáék ötlete egyébként nem példanélküli, ugyanis Litvánia 2014-ben, Lettország pedig 2016-ban hozott egy hasonló törvényt, Lengyelországban pedig minden bizonnyal a jövő évtől lép hatályba a kiskorúak energiaital-fogyasztására vonatkozó rendelet.

Emellett a magyar kormány 2011-ben bevezette az úgynevezett „chipsadót”, azonban a gyártók az összetevők módosításaival valamelyest ki tudták játszani ezt a szabályt.

A lap szerint azonban kérdéses, hogy a tiltás eléri-e a célját, ugyanis sokszor a szülők veszik meg a gyereküknek a különböző koffeines italokat.

Ne hagyd ki!