Internetes vásárlások után három egyenlő részletben kínál kamatmentes részletfizetést ügyfeleinek a világ egyik legnagyobb online részletfizetésekre specializálódott fintech startupja, a Klarna. A svéd cég néhány napja Magyarországon is jelen van.
Meghódítaná Magyarországot is a Klarna
Néhány napja hazánkban is kínálja szolgáltatásait a svéd diszruptív fintechszolgáltató Klarna. A startup a rövid futamidejű kamatmentes részletfizetési szolgáltatásokat (BNPL - buy now pay later) kínáló pénzügyi szolgáltatók piacán az egyik legnagyobb nemzetközi szereplő. A 2005-ben alapított vállalat az elmúlt két évben jelent meg a régiónkban például Lengyelországban, Csehországban és Romániában is. Most pedig hazánkon volt a sor.
A cég ”Fizetés 3 részletben” szolgáltatását a kiskereskedelmi partnereiknél online és a Klarna alkalmazásán keresztül is használhatják az ügyfeleik. Ezáltal a vásárlók három kamatmentes részletben fizethetnek az interneten. Az első részletet a vásárláskor, a többi pedig 30 naponként kell törleszteniük.
A hwsw megjegyzi, a Klarna által használt BNPL-modell lehetővé teszi, hogy a vevők a teljes összeg azonnali kifizetés nélkül vásároljanak, majd egy meghatározott ütemterv szerint rendezzék a termék ellenértékét. Azonban a webáruházak tulajdonosai azonnal hozzájutnak az áru teljes árához. Így az összeg behajtásának a kockázata a "vedd most, fizess később" szolgáltatót terheli.
A Klarnát világszerte nagyjából 150 millióan használják és összesen 24 országban van jelen. 2021-ben több mint 80 milliárd dollár forgalmat bonyolított, és Európa legértékesebb technológiai magáncégének számított. Azonban tavaly mélyrepülésbe kezdett, most abból feltápászkodva próbált terjeszkedni például a mi régiónkban is.
Nem szépek a számok: kipukkanhat a fintech-buborék?
Egyébként a PitchBook korábbi riportja alapján a tőkebefektetés előtti medián vállalatérték 43,1 százalékkal 18,6 millió euróra nőtt az európai Financial Technology-szektorban az idei első negyedévben éves alapon. Úgy tűnik, a fintech startupok mind képesek voltak tartani ezt a növekedési ütemet, leszámítva a növekedési fázisban lévő cégeket. Azok medián vállalatértéke 59,7 százalékot zuhant, ami szakértők szerint a szektor túlértékeltségét sejteti.
Elsősorban a szektorban meghatározó cégek részvényeinek az értéke zuhant a közelmúltban. Például a Schroders nagyjából 46 százalékkal devalválta a Revolutban lévő részesedését áprilisban. Ráadásul az első három hónapban durván ötéves mélypontra zuhantak a befektetések és azok összértéke az ágazatban.
A fintech-szektorban a kockázati tőke visszaesését leginkább a fogyasztói kiadások csökkenésével és a kamatlábak emelkedésével magyarázzák a szakértők, melyek nehezítik a befektetések kötését. Emellett a Silicon Valley Bank bedőlése is kellemetlen helyzetbe hozta a szektort, hiszen meghatározó hitelezőjük volt.