Néhány régebbi bankjegy igen sokat érhet
Fotó: Shutterstock

1 millió forintért kelt el 400 forint

Igen sokat érhet néhány régebbi bankjegy. Például tavaly egymillió forintot fizettek két zöld papír kétszázasért. Pedig azokat csak 2009-ben vonták ki a forgalomból. Azonban nem ezekért a pénzekért fizették a legtöbbet Vaterán az elmúlt időszakban.


Milliókat is fizetnek egy-egy különlegesebb magyar bankjegyért vagy érméért

A Vatera online piactér közleménye szerint éves szinten százmillió forintra nőtt a numizmatikai termékkategória forgalma az elmúlt években az oldalon. Például tavaly megesett, hogy egymillió forintot fizetett valaki két különleges papír kétszázasért.

A Károly Róbertet és a diósgyőri várat ábrázoló zöld papírpénzek azért értek ilyen sokat, mert kiváló minőségűek voltak, a legutolsó széria sorozatjelét viselték, és a sorszámuk is nagyon alacsony volt.

A Telex megjegyzi, a jó állapotú régi érmékért is néha igen sokat fizetnek. Például nemrég egy ritka, próbaveretként 1947-ben készült alumínium 10 filléres több mint 400 ezer forintért kelt el. A Semmelweis Ignác születésének 150. évfordulóján kibocsátott sorozat legutolsó címlete, egy 1000 forintos aranyérme nagyjából 2,4 millió forintért cserélt gazdát. Egy 2021-es, 500 ezer forintos Szent István arany emlékérme pedig 1,4 millióért került új tulajdonoshoz tavaly ősszel.

Valóban sokat érhetnek a szép állapotban megmaradt papír kétszázasok

Néhány napja is írtunk a zöld papír kétszázasokról, melyek 1998 és 2009 novembere között voltak forgalomban Magyarországon. A legkisebb címletű papírpénzként a nagyon gyakori használatuk miatt igen hamar tönkrementek. A hibásak pótlása nem kevés pénzébe került a jegybanknak. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy meglehetősen rövid karriert futott be a papír kétszázas.

A jegybank 2029. november 15-ig garantálja, hogy becseréli a kétszázasokat. Azonban azok, akiknek lapul néhány a papírpénzből a fiókjuk mélyén, lehet jobban járnak, ha nem a Magyar Nemzeti Banknál próbálkoznak az eladással.

A tökéletes állapotban megmaradt, forgalomba sosem került, különlegesebb kétszáz forintos papírpénzekért akár százezreket is kifizetnek a gyűjtők manapság. Például a Vaterán a napokban is akadt olyan, aki 350 ezer forintot kért egy ilyen pénzért. A bankjegy rendkívül magas árát azzal indokolta, hogy a modern forgalmi forintbankjegyek egyik legritkább példánya, valamint UNC (uncirculated), vagyis tökéletes az állapota, és sosem volt forgalomban. Emellett árfelhajtó hatása van annak is, minél kisebb sorszám szerepel a bankjegyen.

De akadt olyan is, aki 150 ezret kért egy papír kétszázasért az oldalon. Az amellett, hogy UNC, szerepelt rajta Járai Zsigmond volt jegybankelnök aláírása. Viszont a zöld bankjegyből egy gyűröttebb darabért jellemzően ezer forintot sem adnak.

Ne hagyd ki!