Kisebb vagyont érhet, ha akad néhány papír kétszázas a fiók alján
Fotó: Shutterstock

Százezreket is érhet egy jó állapotú, papír kétszázas

Nagyjából egy évtizedig voltak forgalomban a zöld papír kétszáz forintosok Magyarországon. Most nagyot kaszálhatnak azok, akik megőriztek néhányat a bankóból. Egy-egy kifogástalan állapotban megmaradt, különlegesebb darabért akár százezreket is elkérnek a tulajdonosaik.


Sokat érhetnek a szép állapotban megmaradt papír kétszázasok

1998 és 2009 novembere között voltak forgalomban a zöld papír kétszázasok Magyarországon. A legkisebb címletű papírpénzként a nagyon gyakori használatuk miatt igen hamar tönkrementek. A hibásak pótlása nem kevés pénzébe került a jegybanknak. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy meglehetősen rövid karriert futott be a papír kétszázas.

A jegybank 2029. november 15-ig garantálja, hogy becseréli a kétszázasokat. Azonban azok, akiknek lapul néhány a papírpénzből a fiókjuk mélyén, lehet jobban járnak, ha nem a Magyar Nemzeti Banknál próbálkoznak az eladással.

A tökéletes állapotban megmaradt, forgalomba sosem került, különlegesebb kétszáz forintos papírpénzekért akár százezreket is kifizetnek a gyűjtők manapság. Például a Vaterán akad olyan, aki 350 ezer forintot kér egy ilyen pénzért. A bankjegy rendkívül magas árát azzal indokolják, hogy a modern forgalmi forintbankjegyek egyik legritkább példánya, valamint UNC (uncirculated), vagyis tökéletes az állapota, és sosem volt forgalomban. Emellett árfelhajtó hatása van annak is, minél kisebb sorszám szerepel a bankjegyen. Márpedig ez a 17-es.

De akad olyan is, aki 150 ezret kér egy papír kétszázasért az oldalon. Az amellett, hogy UNC, szerepel rajta Járai Zsigmond volt jegybankelnök aláírása. Viszont a VG megjegyzi, a zöld bankjegyből egy gyűröttebb darabért jellemzően ezer forintot sem adnak.

A szerencse lánya 4 dollárért vett egy 100 ezret érő vázát

Egy másik nagyon szerencsés befektetésről is írtunk a napokban. Jessica Vincent éppen egy virginiai, Goodwill nevű adományboltban vásárolt, amikor megpillantott egy fújt üvegvázát, amiről azt gondolta, talán értékes lehet. 3,99 dollárért, vagyis 1400 forintért haza is vitte, majd egyből tanácsot kért egy műgyűjtők által létrehozott Facebook-csoportban. Mivel többen is sejtették, hogy itt valami sokkal értékesebbről lehet szó, egyből a Wright aukciósházhoz irányították. A cég szakemberei személyesen látogatták meg a hölgy otthonát, hogy megállapítsák a műtárgy eredetét.

Ekkor derült fény arra, hogy a váza a híres olasz építész, Carlo Scarpa munkája. Ő maga találta fel a technikát, amivel a műalkotás készült: üvegfújás közben színes ecsetvonásokkal díszítette a még meg nem szilárdult anyagot. Az aukciósház rögtön tájékoztatta is a hitetlenkedő hölgyet: az üvegből készült műtárgyak közül Olaszországban Scarpa alkotásait tartják a legkiválóbbnak, ezért az építész-tervező művei a gyűjtővilág kedvenceinek számítanak. A hölgyhöz került vázát valószínűleg egy tehetős ember vásárolta az 1940-es évek környékén, és az ő hagyatékából kerülhetett az adományboltba. A cég szerint csodával határos, hogy hányattatott sorsa ellenére a műtárgy ennyire szép, lényegében tökéletes állapotban maradt fenn.

Az értékbecslést követően a Wright vállalta a tárgy értékesítését is. A vázát aukción adták el egy azonosítatlan európai magángyűjtőnek, aki 107100 dollárt, átszámítva majdnem 37,5 millió forintot fizetett érte. Ebből 23600 dollár a cég részesedése, a szerencsés hölgy zsebébe pedig 83500 dollár (vagyis körülbelül 29,3 millió forint) került. Ő azt nyilatkozta: egészen szürreális, ami vele történt, még most sem hiszi el – olyan érzés, mintha nyert volna a lottón. Azt tervezi, hogy az „életét megváltoztató összegből” újítja majd fel azt a régi házat, amit nemrég vásárolt.

Ne hagyd ki!