A kormány 12 százalékban maximalizálja a vendéglátóhelyek által a kiszolgálásért felszámított szervizdíjat. A szakmai szervezet 15 százalékot szeretett volna. Ennek kapcsán újra szóba kerül, mi is a szervizdíj, hol landol, miben különbözik a borravalótól és miért néz szomorúan a pincér, ha csak a szervizdíjat fizetjük ki.
Október 14-én jelentette be Nagy Márton a turisztikai szektort érintő tizenhat pontos deregulációs csomagot, melyben a Nemzetgazdasági Minisztérium 12 százalékban maximalizálja a jövőben a szervizdíjat.
Nem ott landol a szervizdíj, ahol kell
Flesch Tamás a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke elmondta, hogy ők a 15 százalékos kulcsot támogatnák az adózás miatt. Hozzátette, hogy a szervízdíjjal alapvetően nem lenne semmi probléma, ha az valóban oda kerülne, ahova kell. Hozzátette, ezt a pénzt nem a tulajdonosoknak és nem az üzemeltetőknek kell zsebre rakni - írja az Economx.
Hiába gondolja a vendég, hogy a szervizdíjjal a felszolgáló munkáját is díjazta, a valóság más. Ha valóban adni akarunk plusz pénzt a pincérnek, akkor azt készpénzben a számlán kívül tehetjük meg. Persze úgy, hogy a szervizdíjat is ki kell fizetni. Mivel az utóbbi időben jelentősen drágultak az éttermi árak, ezért a borravaló sokaknál elmarad.
Mi a különbség a borravaló és a felszolgálási díj között?
Nyáron a szervizdíj-borravaló különbségéről a a Gazdasági Versenyhivatal adott ki közleményt.
A szervizdíj, avagy ritkábban alkalmazott nevén felszolgálási díj, a vendéglátóhely egy jogszabályban meghatározott bevételi típusa, melyet kizárólag a dolgozók bérére fordíthat. Ez az extra díj nem csak az adott felszolgálót illeti meg, hanem valamennyi ott dolgozó személy részesül belőle előre meghatározott mértékben. (Ahogyan a fentiekből is kitűnik, ez a gyakorlatban másképp történik, a tulajdonos/üzemeltető nyeli le.) A szervizdíj mértékét a vendéglátóhely szabadon határozhatja meg, azonban köteles feltüntetni az étlapon, és egyéb tájékoztatási felületeken.
A szervizdíj megfizetése nem opcionális, a fogyasztónak azt meg kell fizetnie.
A borravaló ezzel szemben egy önkéntesen adható juttatás, melynek mértékét a fogyasztó határozza meg. A vendég így kifejezheti elismerését és köszönetét a felszolgáló munkája iránt. Nagyon fontos azonban, hogy a borravaló milyen módon kerül kifizetésre, mivel ez annak adózására is kihat, és akár ahhoz is vezethet, hogy abból a felszolgáló nem részesül.
Csak akkor kapja meg biztosan a borravalót a felszolgáló és lesz adó- és járulékmentes, ha közvetlenül a felszolgálónak adjuk azt, a végösszegtől elkülönítetten, készpénzben, vagy erre a célra kijelölt borravaló tárolóba helyezzük, aminek tartalmát a dolgozók osztják szét egymás között.