Otthonfelújítási program: így lehet pénzhez jutni
Fotó: Shutterstock

Otthonfelújítási program: nem egyszerű, de így lehet pénzhez jutni

A háztulajdonosok 1 millió forint önerő mellett 7 millió forintból is korszerűsíthetik ingatlanjukat a július 1-jén indult Otthonfelújítási Programmal. Körülbelül 70-80 oldalas dokumentációt kell benyújtani. A legtöbben homlokzati hőszigetelést és nyílászáró cserét terveznek, de a fűtés korszerűsítés is népszerű. Íme az első tapasztalatok.



Az MFB által koordinált otthonfelújítási program iránt nagy az érdeklődés, bár a bonyolult adminisztráció és magas dokumentációs igény lassítja a folyamatot. Egy átlagos pályázathoz legalább 20 féle különböző dokumentumot kell benyújtani, ezek átlagos terjedelme jellemzően 70-80 oldal - írja a Portfolio.

Az első két hónapban 10 ezer energetikai tanúsítványt rendeltek meg, és közel 2000 hitelkérelmet nyújtottak be, a program 20 ezer családi házra vonatkozó támogatást céloz meg. Az MFB szerint a kérelmek folyamatosan érkeznek, és az igénylők körében a leggyakoribb felújítási tervek a nyílászárócsere és a homlokzati szigetelés. Az ügyfelek többsége nemcsak támogatott, hanem más, nem támogatott munkálatokat is el kíván végeztetni.

Sokan és sok mindent felújítanának

A piaci szereplők és az igénylők tapasztalatai szerint a program igénylése rendkívül komplex és időigényes folyamat, főként az adminisztratív elvárások miatt.

Az egyik legnagyobb kihívást az energetikai tanúsítványok és a szükséges dokumentumok összeállítása jelenti, amelyek elengedhetetlenek a hitelkérelmek benyújtásához. Az MFB szerint a kérelmek egy része még mindig hiányos, ezért gyakran szükség van a dokumentáció kiegészítésére.

Az építőipari kivitelezők számára is kihívást jelent az adminisztrációs elvárások teljesítése, mivel sokan nincsenek hozzászokva a pályázatokkal járó komplexitáshoz.

Fontos kitétel, hogy az ingatlannak 1990 végéig használatba vett családi háznak kell lennie.

A jövőbeni pályázók számára az MFB javasolja, hogy időt szánjanak a megfelelő energetikai tanúsítványok elkészítésére, és szorosan működjenek együtt a kivitelezőkkel.

Az előzetes tervezés és az energetikai szakértővel történő konzultáció alapvető fontosságú a sikeres pályázat érdekében. Az ÉMI által fenntartott regisztrált kivitelezői lista is folyamatosan bővül, és az MFB hangsúlyozza, hogy a kivitelezők akár előlegként is lehívhatják a projekt 75%-át, ami fontos segítség lehet a pályázók számára. Az őszi hónapokban az MFB az érdeklődők számának növekedésére számít, és a már elindított projektek is hamarosan a kivitelezési szakaszba léphetnek.

Segíthet az építőanyag-piacon

Mindenesetre az építőanyag-piac szereplői reménykedhetnek, miután - mint arról ebben a cikkünkben is írtunk - tavaly óriásit esett a forgalom. Sok volt a bizonytalanság a szektorban, pedig az előző években szép növekedésnek lehettünk szemtanúi.

Kevesebben építettek új családi házakat, így leginkább a tetőfedő anyagokra és a szerkezetépítési termékekre esett vissza a kereslet. Az előbbinél értékben 40, volumenében 53 százalékos csökkenést, az utóbbiaknál pedig 34 százalékos érték-, valamint 48 százalékos mennyiségi csökkenést tapasztaltak. Ez most az otthonfelújítási programnak köszönhetően megváltozhat.

Ne hagyd ki!